Kauçuk Nasıl Üretilir ? Nerelerde Kullanılır ?

Kauçuk, bugün trafikte gördüğümüz tüm araçların hareket edebilmesi için gerekli olan önemli bir maddedir. Çünkü dünyada her yıl üretilen kauçuk miktarının yarısından fazlası araba lastiği imalatında kullanılmaktadır. 2 çeşit kauçuk üretimi vardır. Bunlardan ilki ve tarih boyunca kullanılan Güney Amerika bölgesinin anavatanı olan Kauçuk ağacı gövdesine çizikler atarak ağacın beyaz renkteki özsıvısını elde edip, bu sıvıyı güneşte kurutup sertleştirerek oluşturulan doğal yöntem.

Diğeri ise sentetik olan kimyanın gelişmesiyle petrol ve yağlardan kauçuk elde edilmesidir. Dünyada her yıl üretilen kauçuğun üçte ikisi sentetiktir. Kauçuk elektriği tam iletir. Bu nedenle elektrik telleri kaplamada, kemer, korse, çorap, giysi, hortum yapımında kullanılır. Sünger haline getirilerek daha çok fazla ufak ev aleti içerisinde kullanılan kauçuk doğal olarak, Brezilya, Seylan, Meksika, Cava Adası, Orta ve Doğu Afrika’da yetiştirilmektedir.

Ek Not: Kauçuk piyasasının yükselmesi nedeniyle Brezilya, Seylan, Meksika, Cava Adası, Orta ve Doğu Afrika’da bu bölgelerde yer alan kakao ağaçları kesilerek Kauçuk ağaçları ekilmeye başlanmıştır. Bu nedenle çok kısa bir süre sonra çikolatanın fiyatının çok fazla yükseleceği bilinen kehanetlerdendir.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir