Kasık fıtığı Neden Olur Belirtileri Nedir?

Kasık fıtığı Belirtisi

Oluşan bazı fıtıklar hekim tarafından yapılan kontroller sırasında kolaylıkla fark edilebilir. Kasık fıtıklarının belirtileri akut olmasa da genellikle şişlik olarak ortaya çıkmaktadır.Hastalar kasık fıtığı belirtisi olarak kasık bölgesinde gevşeme ve daha sonrasında ise ağrı hisseder. Yapı itibari ile yumuşak olan ve bastırılabilen şişlikler, karnın iç basıncının arttığı dönemlerde daha belirgin olur ve yatıldığı zaman ortadan kaybolurlar. Şişlikten kaynaklanan ağrı ve yanma oluşabilir. Ağır bir şey kaldırıldığı taktirde baskı hissi, acı ve rahatsızlık gibi durumlar ile karşılaşabilir. Yemek yedikten sonra kasık bölgesinde ağrı, hatta yemek sonrası kabızlık gibi belirtiler de söz konusu olabilmektedir. Bazı hastalarda fıtık testis torbasına inebilir ve bundan dolayı şişlik gözlemlenebilir. Genellikle tanı fiziksel olarak konabilmekte olsa da zaman zaman başvurulan uzman tarafından ultrason istenebilir.

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı yeni doğan bebeklerden, çok ileri yaşta olan bireylere kadar her kesimden bireyde var olabilen bir hastalıktır. Fıtık genellikle karın duvarının en zayıf olduğu bölgelerde görülmektedir.  Kasık fıtığı nedir gibi konular, belirti gösteren hastaların en fazla arattıkları sorular içerisinde yer almaktadır. Karnın iç bölgesinde bulunan bağırsakların, kasık bölgesindeki zarın ince olan bir kısmından dışarı doğru çıkması ve cildin altından belli olması kasık fıtığı anlamına gelmektedir. İlk başlarda belirginleşmesi için hapşurma, öksürme, ıkınma ya da zorlama gibi durumların meydana gelmesi gerekmektedir. Fakat tedavi edilmez ise fıtıkta ve şişlikte büyüme gözlemlenir. Düzenli beslenme, spor yapma ve benzeri surumlarda düzelmez ve daha da ileri boyutlara taşınabilir.

Kasık Fıtığı Nedenleri

Erkeklerde, kadınlara oranla daha sık görülmesinin nedeni kalıtımsal, kolajen sentezinde azalma meydana gelmesi, bağ dokularında zayıflık oluşması, çok fazla kilo alma ya da verme, ve benzeri bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kasık fıtığı nedenleri şunlardır:

  • Kronik akciğer hastalıkları
  • Kronik olan kabızlık durumu
  • Prostat
  • Genetik etmenler
  • Pramatüre doğum
  • Sigara kullanımı
  • Eskiden fıtık ameliyatı olmak
  • Yoğun egzersiz

Bu ve bunun gibi kasık fıtığı belirtisi yaşamanız halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız ve eğer kasık fıtığı hastalığına sahipseniz tedaviye erken başlamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir