Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir?

Düzenli diyet ve egzersiz programına rağmen birçok insan hedefledikleri düz karna sahip olamazlar. Hızlı kilo verme, yaşlanmaya bağlı deri elastikiyetinde azalma, hamilelik sonrası abdominal kaslarda ayrılma diyet ve egzersize dirençli olan karın sarkmasına sebep olabilir. Farklı estetik ameliyatları hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Karın germede fazla ve sarkan deri vücuttan uzaklaştırarak daha düz bir karın elde edilir. Aynı zamanda abdominal kaslar orta hatta sıkılaştırılarak karın içindeki dokuların yerli yerinde durması sağlanır. Bu işlemle daha ince ve genç bir vücuda sahip olmak mümkündür.

İdeal kilosuna yakın hastalar kadar orta derece kilo fazlalığı olan hastalar da karın germe liposuction’la kombine edilebildiği için uygun adaydır.

 

Tam veya yarım karın germe

Birçok hastada tam karın germe gerekebilir. Bu işlemde tüm bikini bölgesi boyunca uzanan bir cerrahi kesiye ek olarak göbek deliği etrafında da küçük bir kesi olur. İşlemle hem üst hem alt karın bölgesindeki fazlalık çıkarılabildiği için gebelik sonrası ve aşırı kilo kaybeden hastalarda tercih edilmelidir. Mini karın germede kısa bir cerrahi kesi kullanılır. Göbek deliği altında kalan sarkmalarda etkilidir. Bu nedenle sadece alt karında sarkma olan hastalarda tercih edilmelidir.

 

Abdominoplasti orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir, bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü dramatik bir şekilde düzelir;ancak ameliyata bağlı iz kalıcıdır. Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. Abdominoplasti, vücut konturu düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları,liposuction vb.) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla ( rahim,yumurtalık ameliyatları vb) beraber de yapılabilir.

 

Abdominoplasti Ameliyatından Yarar Görecek Kişiler Kimlerdir ?

Diyet ve egzersize cevap vermeyen karın derisi sarkıklığı olan fakat vücut konturları düzgün olan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, ve karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Kilo vermeye niyetli hastaların bu ameliyatı ertelemesi gereklidir. Doğum yapmaya niyeti olan hanımların da bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemesinde yarar vardır. Abdominoplasti ameliyatı görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır, ancak, tümüyle ideal bir görünüme kavuşmanızı veya tedavi gerektiren diğer sorunlarınızı ortadan kaldırmayı sağlamayacaktır. Ameliyata karar vermeden önce, beklentileriniz konusunda iyi düşünmeniz ve bunları cerrahınızla tartışmanız gerekir.

 

Ameliyat Öncesi Ameliyata Hazırlanma Nasıldır?

Bu dönemde cerrahınızın sizden bazı talepleri olacaktır. Özellikle eğer sigara içiyorsanız buna ameliyattan 4 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz. Bu dönemde güneşte fazla kalmamalısınız. Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve aspirine ara veriniz ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınınız. Soğuk algınlığı yada başka bir enfeksiyon, operasyonunun ertelenmesine sebep olabilir.

 

Ameliyat Planlanması Nasıl Yapılır?

İlk muayenenizde cerrahınız genel sağlık durumunuz,karın bölgesindeki yağ miktarı ve dağılımı, karın cildinin sarkıklığı ve fazlalığı ve deri kalitesini öğrenecektir. Bu muayene sırasında; geçirdiğiniz hastalıklar,halen mevcut sağlık problemleriniz ( şeker hastalığı vb) , alışkanlıklarınız (sigara, içki vb) ve kullandığınız ilaçlar (aspirin, sakinleştirici vb) hakkında doktora doğru ve ayrıntılı bilgi vermelisiniz. Bu muayene sırasında doktorunuza söylemeniz gereken diğer bir konu, bu ameliyatı neden istediğiniz ve bu ameliyattan neler beklediğiniz ile ilgilidir. Bu konuyu açıklıkla tartışmaktan kaçınmayın. Beklentileriniz ve muayene bulgularınız sonucu, tek başına veya liposuction ile birlikte tam veya kısmi abdominoplasti için uygun bir hasta olabilirsiniz ya da sadece liposuction sizin için yeterli olacaktır. Bu muayene sırasında anestezi tipi, kaç gün hastanede kalacağınız ve ameliyat sonrası karşılaşabileceğiniz olası sorunlar tartışılmalıdır.

 

Ameliyat İşlemi Nasıldır?

Tam abdominoplasti, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-5 saat, kısmi abdominoplasti 1-2 saat sürebilir. Sıklıkla bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir. Ameliyat sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa, burası takviye edilir, fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Mini-abdominoplastide yapılan bu işlemler daha sınırlıdır.Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmek için dren adı verilen bir yada iki tüp deri altına yerleştirilebilir.

 

Ameliyat Sonrası Neler Yapılır?

**Biriken sıvıyı boşaltmak amacıyla yerleştirilen tüpler 1-3 gün de alınır. Ameliyatın ardından 4-6 hafta özel korse kullanılmalıdır. 1-3 hafta devam eden belirgin ödem ve morluk normaldir. İlk gün yürümeye başlanır fakat 1. haftaya kadar tam dik pozisyona geçilmemelidir. Masa başı ofis işine 1-2 haftada dönülebilir. Ağır egzersiz, yük kaldırma gibi aktivitelerden 4-6 hafta uzak durulmalıdır. 6. haftadan sonra korse çıkarılabilir ve normal fiziksel aktivitelere başlanabilir. Tam iyileşme 6 ay kesi izinin azalarak belirsizleşmesi ise 1 yıla kadar devam eder.

 

Karın germe ile eksize edilen deri üzerindeki tüm çatlaklar uzaklaştırılırken deri sıkılaştığı için kalan çatlakların görünümü de düzelir. Cerrahi sonrası lazer ve cilt terapileri ile  çatlakların görünümü daha da iyileştirilebilir.

 

Abdominoplastinin Riskleri Nelerdir?

Her yıl yüzlerce abdominoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Vücut konturu düzeltme konusunda da uzmanlaşmış bir plastik cerrah tarafından bu ameliyat yapıldığı takdirde sonuç genellikle tatmin edicidir. Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur ve önemli olan sizin abdominoplasti ile ilgili olanları anlamanızdır. Kişinin cerrahi işlemi kabul etmesinde ameliyatın risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır. Ameliyat öncesi inceleme ve değerlendirme, uygun hastane şartlarında plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatın enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonları nadirdir. Enfeksiyon antibiyotik ve apse oluşmuşsa apsenin boşaltılması ile tedavi edilir fakat hastanede yatma süresini uzatabilir. Yara iyileşmesinde gecikme veya kötü yara iyileşmesi görülebilir ve yara iziyle sonuçlanabilir. Bu şartlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde komplikasyonlara daha sık rastlanır.

 

Uzun Dönem Etkileri Nedir?

Yaşlanmaya, gebeliğe ve kilo alıp vermeye bağlı olarak ameliyat bölgesi dışında vücut konturu değişiklikleri gelişebilir.

 

Gözden Geçir...

Karın Germe Operasyonları

Karın germe ameliyatı, estetik cerrahlar tarafından karın derisinde çatlaklar ve sarkıklık olan hastalarda ideal sonuç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir