Karaciğer Yağlanmasını

Karaciğer Yağlanmasını Önleyen Doğal Çözümler

Karaciğer, insan vücudunda en önemli organlardan bir tanesidir. Organlara temiz kan dağıtımı gerçekleştiren karaciğer, kana karışan yediklerimizin bıraktığı kalıntılar nedeniyle yağlanma problemi ile karşı karşıya kalır. Karaciğer Yağlanmasını önleyen çözümleri inceleyelim.

Bu nedenle karaciğerde yağlanmayı önlemek için düzenli beslenmeli, hızlı yemek yeme alışkanlıklarından kurtulmalı ve alkolden uzak durmalıyız. Dünyada en yaygın sağlık problemlerinden biri olan karaciğer yağlanmasının kesin bir çözümü bulunmamakla birlikte bitkisel tedavi uygulanabilir ve problemleri giderebilirsiniz.

1# 1 Fincan Kahve

1 Fincan Türk kahvesi içerek karaciğerinizin yağlanmasına karşı savaş başlatabilirsiniz. Yada yağlı karaciğerinizin bu problemden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz. Kahveyi şekersiz tüketmeniz çok daha faydalıdır. Kahve, içerisinde bulunan kafeol, kafestol, karweol, polifenol ve melanoid pigmentleri sayesinde alkol sonrası oluşan karaciğer hasarlarına ve karaciğer yağlanmasına iyi gelen iltihap önleyici etkisi vardır.

2# Maydanoz Kürü

Maydanoz ve limondan hazırlanan bu kür karaciğer yağlanmasını önleyen bitkisel tedavilerden bir tanesidir. 16 adet maydanoz ve Yarım limonu alın. Bir robotun içerisine maydanozları yerleştirin, içerisine yarım limonu sıkın ve yarım bardak su ekleyin. Ardından karışımı robot ile çekip bir kavanoza alabilirsiniz. Oluşan karışımı sabah kahvaltısından önce (yarım saat) bir bardak aç karnına tüketmeniz gerekir. Maksimum 15 gün uygulayıp 1 hafta ara vermelisiniz.

3# Enginar Suyu

Enginar suyu karaciğer hasarlarını gideren ve yağlanma problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı önemli bitkisel tedavilerden biridir. İçerisindeki bolca lif ve antioksidan sayesinde karaciğeri korumada çok yardımcıdır. 1 adet enginar ve 3 bardak suyu bir tencerede kaynatıp soğumaya bırakın. Ardından süzerek elde ettiğiniz suyu sabah aç karına 1 bardak, öğle ve akşam yemek öncesi bir bardak olacak şekilde tüketin.

4# Pelin Otu Çayı

Pelin otu, karaciğer yağlanmasıyla mücadele eden pigmentler içerir. Ayrıca yağların emilimini hızlandırıp, mide ve sindirim problemleri gidermede yardımcıdır. Bir bardağa 1 çay kaşığı pelin otu(5 gram civarı) gelecek şekilde normal çay gibi demleyiniz. Yani suyu kaynatın, kaynar suya pelin otu ilave edip demlemeye bırakın. Ardından süzüp içebilirsiniz. Faydasını görmek için 2-3 hafta boyunca bir fincan pelin otu içmenizde fayda var.

5# Deve Dikeni

Birçoğumuzun ayağına batmış canını yakmış olsa da bu bitki insanlık tarihinin en eski bitkisel doğal tedavi bitkilerinden bir tanesidir. Romalılar döneminde, sebze olarak bahçelerde yetiştirilen deve dikeni bal ile karıştırılarak safra kesesi sorunlarını tedavi eden karışımlar elde edildiği ortaya çıkarılmıştır. Karaciğer dostu olarak bilinir ve kolayca temin edebilirsiniz. Deve dikeni tohumunu ezip, bir bardak sıcak suyla demleyin. Günde birkaç bardak tüketerek, karaciğerinizi tertemiz yapabilirsiniz.

Yukarıda yer alan bitkiler karaciğerinize iyi gelebilir fakat sizin vücudunuzda farklı tepkimelere de neden olabilir. Alerjiniz olabilir, buda farklı sorunların ortaya çıkması demektir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışarak bilgi alabilirsiniz. Önerilen dozların üzerinde kullanmayarak faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir