kanal tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Sonrası Sızlanma

Kanal tedavisi kişilerde oldukça fazla hasar görmüş dişleri onarmak ve kurtarmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda iltihaplanmış dişleri de kurtarmak için uygulanır. Tedavi uygulanırken, dişin hasar görmüş kısmı çıkarılır ve temizlenir. Daha sonra temizlenen kısmın dezenfekte edilmesiyle birlikte tekrar doldurularak kapatılır. Kanal tedavisi ismi ise uygulanan tedavide, diş köklerinin iç kısmındaki kanalların temizlenmesinden gelmektedir. Kanal tedavisi işleminin asıl amacı diş kanallarındaki ağrıyı gidermektir.  Fakat kanal tedavisi sonrası sızlanma veya ağrı da oluşabilmektedir. Bu ağrının süresi hastanın durumuna göre değişmektedir. Genellikle kanal tedavisi dişlerdeki ağrıyı gidermek için yapılan ve dişi kurtarmaya yönelik bir tedavidir.

Kanal Tedavisi Sonrasında İltihaplanma

Kanal tedavisi sonrasında iltihaplanma ve tedaviden sonra iki ya da üç gün dişte ağrı hissedilebilir. Tedavi edilen kısımdaki dişlerle çiğneme yapılmamasına özen gösterilmelidir. Diş hekimleri ağrıyı azaltmak için hastalara ağrı kesici önermektedirler.

Kanal tedavisi yapılırken diş kısımdaki kanallar açıldığından dolayı, bu bölgeye oksijen temas edebilir ve oksijenin teması bakterilere neden olabilir. Bu bakteriler ise iltihap ve ağrıya sebep olmaktadır.  İltihaplanmadan sonra oluşan ağrıyı ise ilaçlarla giderilmek mümkündür. İltihabın tamamen kurutulması ve tedavi edilmesi uzun süreceğinden dolayı, bu süreç ağrılı geçecektir. Bu ağrılı süreci en aza indirebilmek için hastalar ağrı kesici kullanabilir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kanal tedavisinin ilk seansta bitmemesi durumunda tedavi bitene kadar, diş kullanılmamalıdır. Tedavinin tamamen bitmesi durumunda da tedavi işleminden sonra en az iki saat hasta yemek yememeli bir şeyler içmemelidir. Tedavi sonrası bir ya da iki gün boyunda dişte hassasiyet olması durumunda aşırı sıcak ve aşırı soğuk içecekleri tüketmemek gerekebilir. Kanal tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikli olarak kişinin ağız sağlığına maksimum önem vermesi gelmektedir. Düzenli olarak dişlerini fırçalamaları ve diş ipini kullanmaları gerekebilir. Aynı zamanda antiseptik bir gargara kullanımı da ağız sağlığı bakımı için önemli olmakla birlikte diş hekimlerinin sıklıkla önerdiği bir ağız bakım ürünüdür. Ağız sağlığı bakımı kurallarının yanında sürekli olarak diş hekimini de ziyaret etmek gerekebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir