Kan Bağışı Yapmak

 

Kan bağışı yapmak kanı bağışlayan için de ihtiyacı olan için de çok kıymetlidir. Bağışlayan için oldukça önemlidir çünkü, kan bağışı yapmak sağlığa sağlık katar. Elbette konu hakkında bilgisi olanlar vardır ancak bir kez daha altını çizmekte fayda var. Senede iki defa kan vermek vücudun yenilenmesi açısından oldukça önemlidir. Organlarımız içindeki kanın yenilenmesi için de kan bağışı çok önemlidir. Bu sayede yeni kan üretimi yapılacaktır. Sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da rahatlamamıza yardım edecektir. Ayrıca gönüllü kan bağışı yapanların kanlarının daha temiz olduğu bir gerçektir. Sizin de bir gün kana ihtiyacınız olabileceği gerçeği vardır. Bu nedenle hem kendiniz hem de etrafınız da ki insanları kan vermek için teşvik etmeniz iyi olacaktır.

 

Eğer kan vermek istiyorsanız belirli prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Yasal bir sürecin işlemi gerekiyor. Bu sürecin işlemesi için ilk olarak kimlik bilgilerinizin ve ikametinizin Türkiye’de olması gerekiyor. Türkiye vatandaşı olmayanlardan kan bağışı bilgileri izlenemediği için alınmıyor. Kan bağışı yapmak için ilk olarak Donör sorgulama forumunu doldurmanız gerekiyor. Bu kan bağışının temel ilkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu formda bir çok soru bulunuyor. Kan bağışı yapmak isteyen kişi bu soruları okuyacak ve sorgulama formunu eksiksiz olarak doldurması gerekiyor. Doldurma işlemi bittikten sonra el yazısı ile isim ve soy ismi yazmalı ve imzası bulunmalıdır.

Bu formu doldurduktan sonra kan verecek kişinin tüm bilgileri gerektiği şekilde doldurularak sisteme kaydı yapılmalıdır. Kan değerlerinizin incelemesine sıra gelecektir. Bu işlemi yapmak için herhangi bir hastaneye ve kan bağış merkezine gitmeniz gerekiyor. Kan sayımızın yapıldıktan ve sonuçlar çıktıktan sonra gerekli seviyede kanınız varsa kanınız gerekli personel tarafından alınacaktır. Kan alma işlemi bittikten sonra kendinizi toplamanız için size yiyecek ve içecek verilecektir. Çünkü verdiğiniz kanı vücudunuz tekrar üretmesi biraz zaman olacaktır. Kanınız test edilmek için kan veri merkezine gönderilecektir. İncelemeler sonucunda eğer bir sorununuz ortaya çıkarsa kısa süre içerisinde size ulaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir