Kalorifer Böceğinden Kurtulma Yolları

 

Kalorifer böcekleri, halk arasında kakalak denilen, Alman hamamböceği olarak da bilinen çok inatçı, kolayca kökünü kazıyamayacağınız bir böcek türüdür. Aslında insanlara ısırarak zarar vermezler. Kapsül şeklinde yumurtalar bırakırlar. Bu yumurtalar gelişimini tamamlayınca çatlarlar ve yaklaşık 300 kadar yeni böcek bırakırlar. Kalorifer böcekleri yumurtalarını sırtlarında taşırlar ve kapsülleri çatlamasına 1-2 gün kala bırakırlar. Yani eğer çatlamamış bir böcek kapsülü gördüyseniz çok yakında 300’e yakın yeni kalorifer böcekleri ortaya çıkacaktır. Elbette bunların hepsi erginliğe ulaşamaz fakat büyük çoğunluğu bunu başarır. Kolay ölmezler, klasik böcek ilaçlarına karşı dirençlidirler. Yuvalarını tespit edip düzenli şekilde ki yılda en az üç kere, ilaçlama yaptırmazsanız kolay kolay başa çıkmak mümkün değildir. Fakat ciddi bir mücadeleyle bu sorunun üstesinden yine de gelebilirsiniz.

 

Kalorifer Böcekleri Nerelere Yuvalanır?

 

Kalorifer böcekleri isminden de anlaşılacağı üzere sıcak ortamları, nemli ortamları, karanlık ortamları severler. Genellikle kaloriferlere yakın karanlık yerlere yuva yaparlar. Ayrıca duvarlarınızda çatlaklar varsa buralara da yuva yapmayı çok severler. Buzdolabı altı, gardırop altı, dolapların kuytu kenar köşeleri onlar için mükemmel ortamlardır. Genellikle gece karanlıkta ortamdan el ayak çekildikten sonra ortaya çıkarlar ve yemek arayışına girişirler.

 

Kalorifer Böceklerinden Nasıl Kurtulabiliriz?

 

Kalorifer böceklerinden kurtulmanın başlıca yolu bir ilaçlama şirketiyle anlaşıp düzenli olarak ilaçlama yaptırmanızdır. Bunun dışında kendi alacağınız haşere öldürücü kimyasallarla da mücadele edebilirsiniz fakat bu kimyasalların hepsi yeteri kadar etkili olamamaktadır. Bu böceklere özel üretilen ilaçlarla, böceklerin yuva alanlarını tespit ettikten sonra buraları ilaçlayarak ve bunu düzenli yaparak kurtulabilirsiniz. Geceleri takip yaparsanız nereden çıktıklarını görmek daha kolay olacaktır. Düzenli olarak temizlik yapıp yumurtalarını yok etmeye çalışabilirsiniz. Yine pudra şekeri ve karbonatı karıştırıp yuvalarının yakınlarına koymanız da onları bu karışıma çekecektir. Böcekler bu karışımdan yedikten bir süre sonra ölürler.

 

Eğer siz kökünü kazıdıkça birkaç ay sonra yeniden ortaya çıkıyorlarsa o zaman bu, apartmanınızda böceklerin yuvası olduğu anlamına gelir. Apartmanı ilaçlamanız gerekmektedir. Ayrıca komşularınızın da bu mücadeleyi sürdürmesi sorunu kökten çözmenin tek yoludur. Aksi takdirde böceklerden kısa süreliğine kurtulmuş olmaktan öte geçemezsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir