Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu, bakterilerin sebep olduğu bir hastalık türüdür. Hücrelerin iltihaplanması sonucuyla idrar yolunun herhangi bir bölümünde gerçekleşebileceği gibi, böbreklere ve böbreklerden mesaneye kadar uzanabilir. Bu rahatsızlık vücut dışında bulunan bakterilerin, idrar yoluna kadar adımlamasıyla doğrudan enfeksiyona neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, tedavi başlangıcından üç ya da beş gün içerisinde etkisini yitirse de, hastalığın basite alınmaması gerekir. Bunun nedeni ise; birçok enfeksiyonel hastalık gibi idrar yolu enfeksiyonu da tekrarlayabilir. Aynı belirtilerle karşı karşıya kalma durumunda doktora başvurmanız gerekmektedir. Bununla birlikte kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu teşhisi konulabilmesi ve tedaviye başlanabilmesi için, belirtilerin gözlenebilmesi ve bu durumun açıkça ifade edilmesi önemlidir.

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri idrarda hissedilen yanma ve sık sık idrara çıkma ihtiyacıyla kendini gösterebilir. Hasta bu durumda idrarını kontrol etmekte güçlük çekebilir. Enfeksiyona bağlı olarak idrarda kan ve karın bölgesinde şiddetli ağrıyla karşılaşılabilir. Hastalığa bağlı olarak halsizlik, mide bulantısı, kusma ve yüksek ateş, titreme gibi belirtilere de maruz kalınabilir. Uyku problemleri çekilebilir ve bel bölgesindeki ağrılardan şikâyetçi olunabilir.

Yukarıdaki belirtilerden en az birkaç tanesini yaşıyorsanız, idrar yolu enfeksiyonu hastası olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. 

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu nedenleri de tedavi süreci öncesinde en çok merak edilen ve tedavi yöntemini belirleyen unsurlardan biridir. İnsan vücudunu olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, daha çok bakteriler sayesinde bulaşır. Cinsel organa mikrop bulaşabilir. İdrar kanallarındaki tıkanıklık ve böbrekte oluşan böbrek taşı da bağışıklık sisteminin zedelenmesiyle birlikte kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu görülmesine neden olabilir.  Genital bölge temizliğinin yapılmaması ya da dışkının bulaşması, bakterileri olumlu yönde etkileyebilir.

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavileri

Genellikle tedavinin başlangıcında hastanın idrar yolu enfeksiyon durumuna bakılarak, antibiyotik verilir. İlaçların doktor kontrolüyle belirtilen dozda kullanılması gerekir. İdrar yolu enfeksiyon tedavisinde hastaların oldukça dikkatli ve özenli davranmaları önemlidir. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu tedavileri göz önünde bulundurulduğunda, bol su tüketimine dikkat edilmelidir.  İdrarı tutmak yerine tuvalet ihtiyacının giderilmesi, tuvalet sonrası genital bölge temizliğinin göz ardı edilmemesiyle birlikte, pamuk içerikli iç çamaşırı tercih edilmelidir. Regl günlerinde ped değişiminin sıklıkla yapılması gerekirken, cinsel ilişki sonrasında da cinsel bölgenin temizlenmesi, önemli hususlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir