kadınlarda cinsel isteksizlik

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri merak edilen konular arasında yer almaktadır. Her kadında cinsel isteksizliğin farklı nedenleri vardır. Bu nedenler kendi arasında 4 ana kategoriye ayrılabilir. Bunlar, fiziksel nedenler, hormonal nedenler, psikolojik nedenler ve ilişkisel nedenler gibi konulardır. Fiziksel nedenler, cinsellik sırasında acı hissetme ve orgazm olamama durumları sebebiyle isteksizlik yaşamak gibi cinsel hayat sorunlarıdır. Cinsellikle alakalı olmayan diyabet, kanser, tansiyon gibi hastalıklar da cinsel isteksizlik yaşamanın fiziksel nedenleri arasındadır. Cinsel organınızı etkileyen ameliyatlar ve fiziki yapınızın bozulduğunu düşündüren ameliyatlar da bu kategoride değerlendirilen sebeplerdendir. Enerjinizin olmadığı yoğun günler, aşırı alkol ya da sigara tüketimi gibi alışkanlıklara sahip olmanız, yorgunluk, vücutta ağrı hissetme konuları da buna örnektir.

Hormonal nedenlerin arasında menopoz, hamilelik ve emzirme konuları başta gelir. Öncelikle östrojen hormonunun seviyesinde büyük değişikliklerin yaşandığı dönemler, cinsel isteksizliğe neden olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde de buna bağlı hormonal değişiklikler vardır ve yine bu durum cinsel isteksizlik nedenlerindendir. Stres, zihinsel rahatsızlıklar, beğenilmeyen vücut özellikleri, düşük özgüvene sahip olma, yoğun stres, fiziksel ve cinsel şiddet ve istismarlar, geçmiş cinsel travmalar, önceki ilişkilerde zevk alınamayan cinsel yaşamlar de bu isteksizliğin psikolojik nedenlerindendir. İlişkisel nedenler daha çok partnerinizle aranızdaki bağı kapsar. Karşınızdaki kişiye olan duygusal bağınızın azalması ya da bitmesi, kavga, tartışma ve güven sorunları, iletişimde zayıflık ya da noksanlıkta, cinsel isteksizlikteki ilişkisel sebeplerdendir. Görüldüğü üzere bu konuyla ilgili çok fazla neden olabilir ve kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri sorgulanırken öncelikli olarak bu sorunun hangi kategoriye ait bir durumdan kaynaklandığı konusu çözüme kavuşturulmalıdır.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavileri

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri farklı kategorilerde ve çok sayıda olduğu gibi, tedavi şekilleri de çeşitli ve çok sayıdadır. Bu tedaviler farklı şekillerde olabilir. Ama en genel cevaplar şu şekildedir: Hormonal sorunlar için testler yapılmalı ve bunun sonucunda kadına bazı hormon takviyesi yapılmalıdır. Kullanılan ilaçların cinsel isteksizliğe yol açıp açmadığı anlaşılmalı, eğer buna sebep oluyorsa muadil ilaçlara yönlendirilmelidir. Eğer böyle bir seçenek yoksa, ilaçların bu yan etkilerinin azaltılacağı yeni ilaç takviyeleri yapılmalıdır. Psikolojik ve ilişkisel sorunlar için psikolojik tedavi ve danışmanlık hizmetleri alınabilir.

Gözden Geçir...

Kadınların Sırları

Kadınların Sırları

Kadınların Sırları Nedir Açıklıyoruz. 1. Her 90 saniyede bir, bir kadın hamileyken ya da doğum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir