Çarşamba , Haziran 16 2021

Antik Çağ’da Kadın Filozof Var mı?

 

Antik Çağ’ın kökleşmiş bilgelik yuvasına baktığımızda aklımıza gelen isimler tamamen erkek filozofların adları olacaktır. Platon, Aristoteles ve bunun dışında Pre-sokratik döneme ait filozoflar…  Hiçbir şekilde kadın filozoflar adını duymuyor ve bunun hakkında konuşmuyoruz. Ancak köleden bir nebze üstün olarak yaşamını idam ettiren kadınların, bilgelik yuvasında yaşarken dört duvar arasından dahi bir katkısı olmamış mıdır sorusu, “Antik Çağ’da kadın filozof var mı?” sorusunu peşinden getiriyor.

Kadın Filozoflar

Erkeğin, bahşettiği felsefe dünyasının mümkünlüğü bu durumu inandırıcı yapmıyor. Muhteşem Kadın filozoflar deyince aklımıza tek gelen isim Hypatia olacaktır. Ancak daha öncesinde de adını duyuramamış, tarihin gizli sayfalarında esir düşmüş kadın filozoflar da vardır. Bu harika Çağdaş dönemde yaşarken ve çağdaşlığın vermiş olduğu güçle doğan kadın filozoflardan sonra Antik Çağ’ın sayfalarında adını geçirememiş kadın filozoflardan bahsetmeden geçmek haksızlık olacaktır.

Mükemmeliyetin arandığı dönemde  kadın, köle sıfatında olan insanlardan bir tık üstünde sayılabilecek durumdadır. Eşine bağlı ve birçok haktan yoksundur. Kişi ve yakın akrabaları dışında erkeklerle konuşması yasaktır. Dolayısıyla böyle bir Çağ’da kadın filozof olmak oldukça zordur.

Hypatia Kadın Filozof

Filozoflar

Tarihin tozlu sayfalarında kadın ve filozof olmanın zorluğuna rağmen bazı eğitime düşkün muhteşem hanımefendiler öne çıkmayı bir nebzede olsa başarmıştır. Bunların başında güzelliği ile gündem olan Aksiothea gelir. Platon’un Devlet kitabını okuyup etkisinde kalarak Atina’ya güzel bir şekilde gelir. Platon’un derslerine erkek kılığında girerek dikkatli bir şekilde eğitim görür. Meşhur felsefeci Platon’un Diyaloglarında adı geçen kadın filozoftur.

Antik Çağın Filozoflarında Kadının Yeri

Diğer bir kadın filozofumuz Mantinealı Diotima, Platon’un şölen kitabında Sokrates’in bilgeliğinden etkilendiği biridir. İlk kadın filozof olarak Hypatia olarak görülmesi yanlıştır çünkü ondan önce Antik Yunan ilk kadın filozofu Theano’dur. Ünlü filozof Pythagoras’ın eşi olan Theano, aynı zamanda iyi bir matematikçidir. Pythagorası erdemi ve bilgisiyle etkilemiş ve onunla evlenmiştir. Pythagoras’ın kurmuş olduğu tarikat o öldükten sonra dağılmış eşi Theano ve kızları Damo, Mya ve Arignote ile topluluğu bir araya getirmiştir. Onların sayesinde öğreti Mısır’a kadar yayıldı. Daha nice kadın filozofu bu şekilde sıralayabilir ve kadın filozoflarının var olduğunu anlatabilmekteyiz.

 

En çok okunan sıradaki blog için tıkla

Gözden Geçir...

Nelson Mandela Kimdir

Nelson Mandela Kimdir ?

Nelson Mandela Kimdir Madiba, 18 Temmuz 1918 tarihinde dünyaya gelmiş, Güney Afrika’da ayrımcılığa karşı büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir