K-141 Kursk Denizaltısı
K-141 Kursk Denizaltısı

K-141 Kursk Denizaltısı Neden Battı ? Mürettebat Kurtarılamadı mı ?

K-141 Kursk Denizaltısı , 1990 yılında yapımına başlanan ve 1994 yılında tamamlanan Rusya’ya ait nükleer denizaltıdır. Kuzey filosunda yer alan Kursk, adını dünya tarihinin en önemli tank muharebesi olan Kursk Savaşı ve Kursk şehrinden almaktadır. 2000 yılında kuzeydeki Barents Denizi üzerinde düzenlenen tatbikat esnasında torpidonun alev almasıyla büyük bir patlama meydana gelmiş ve denizin dibini boylamıştır. Patlamadan sonra mürettebatın bir bölümü kurtarma bölümü olan 9. bölmeye ilerlemiş fakat Rusların ellerinde kalan son kurtarma aracının başarısızlıkları ve donanma gizliliği nedeniyle İngiltere’nin yardım tekliflerini reddetmeleri üzerine bu bölmede hayatta kalan mürettebatlar kurtarılamamıştır.

[reklam]

Denizaltında gerçekleşen patlamalar sonrası meydana gelen 2 büyük patlama bölgeyi gözleyen İngilizler tarafından da farkedildi. Uzunca bir süre Rus filosunun motor kapatıp denizaltıdan ses dinlemesi, sonrasında mürettebatın ses vermesi ile kurtarma çalışmaları bir süre aksadı. En yakın limanda demirli olan Rus kurtarma gemisi yeterli teknolojide değildi. Üstelik patlama sonrası Rus Amiraller, geminin 500 metre derinlikte olduğunu ve kazada kurtulan olmadığını duyurdu. Fakat gemi yüzeye çıkarıldıktan sonra karbondioksit gazını oksijene çeviren potasyum süperoksit çubukları, ve 9. bölmede yer alan 23 kişi kazadan günler sonrasına dek hayatta olduğu konusunda doğrular nitelikteydi. Çünkü bu kartuşların neredeyse tamamı kullanılmıştı.

Batık Denizaltından Son Görüntüler

2. bir Çernobil vakası olarak adlandırılan ve yine Ruslar tarafından olan bu olayın filmi çıktıntan sonra test edilen başlığın yine nükleer başlık olduğunu ve bu test esnasında ısının biranda yükselmesiyle torpido bölümünde görevli personelin başlıktan bir an önce kurtulmak istemesi, tatbikatın başındaki Amiral tarafından reddedilmesi sonucu patlamanın meydana geldiği yansıtılmakta. Ruslar donanma ve askeri sırları nedeniyle İngilizlerin yardım çağrılarına geç cevap vermesi yine Çernobil’de yaşananlarla çok benzerlik gösteriyor.

Dönemin Rusya Devlet Başkanı, Viladimir Putin, kazanın ardından Soçi’deki tatili dahi bitirmemiş sonuçlanana dek tatiline devam etmiştir. Ayrıca filmde, askerlerin bir arkadaşlarının düğünü için denizaltı saatlerini satarak yiyecek ve içecek alması, o dönemdeki Rus askerlerinin durumlarını açıklayıcı cinsten. Toplamda Rus donanmasında bulunan 3 kurtarma gemisinin birinin Amerikalılara satılması (Titanik batığını turistik bir geziye çevirebilmek için kullanılmıştır.) 3 kez denemiş olmasına rağmen çoğunda bataryanın azalması nedeniyle kurtarma aracının tekrar yüzeye çıkmasını göstermesi, gerçekten o dönemde Ruslar’ın ellerinin ne kadar çaresiz olduğunu tekrar tekrar göstermekte..

K-141 Kursk Denizaltısı Neden Battı ? Mürettebat Kurtarılamadı mı ? Yazımız Sone ermiştir.

Gözden Geçir...

Yahudi Soykırımı’nı Anlatan En güzel 10 2.Dünya Savaşı Filmi

Yahudi Soykırımı’nı Anlatan En güzel 10 2.Dünya Savaşı Filmi Adolf Hitler tarafından yağdırılan emirlere sadık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir