Ispanaklı Kek Faydalı mıdır?

 

Sonbaharla birlikte ıspanak da çoğaldı. Ispanak çocukluğumuzdan hatırladığımız Temel Reis’i tam bir kahramana değiştiren güçlendirici bir besin olarak aklımızda kaldı. Ispanağın faydaları tabii saymakla bitmiyor. Güçlendirici, özellikle çocuklar için büyümelerine faydalı, tam bir şifa deposu. Fakat her çocuk ıspanağı sevmeyebiliyor ya da bazı şekillerde tüketmekten hoşlanmayabiliyor. Anneler de çareyi leziz mi leziz ıspanaklı kek yapmakta bulunuyor. Ispanaklı kek yemyeşil görüntüsüyle iştah açıcı ve çok şık sunumlar yapmanıza olanak tanıyor. Böyle olunca da akıllara acaba ıspanaklı kek faydalı mıdır sorusu takılıyor. Yazımızda bu soruya cevap bulmaya çalışacağız.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanak oldukça bol olarak E vitamini, B vitamini, C vitamini içermektedir. Tam bir demir ve magnezyum deposudur. Aynı zamanda A vitamini de içerir ve göz sağlığını korumada tam bir kalkan işlevi görür. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kan pıhtılaşmasını yavaşlatır ve kanın normal akmasına yardımcı olur. Yüksek tansiyonu düşürmek için oldukça etkilidir. Cilt sağlığını korur. Saçları güçlendirir. Folik asit kaynağıdır ve özellikle gebelere tavsiye edilir. Kemik erimesine karşı koruyucudur. İçerdiği K vitamini sayesinde kemikleri korur ve menopoz sonrası kadınlarda çok daha sık görülen kemik erimesinin önüne geçer. Pek çok şekilde tüketebileceğiniz ıspanak kek olarak ise görsel bir şölen olarak karşımıza çıkar. Peki ya ıspanaklı kek faydalı mıdır?

 Ispanak Nasıl Tüketilmeli?

Ispanak yeşil yapraklı bir besin olduğundan ve içerisinde bolca vitamin bulunduğundan çok çabuk tüketilmelidir. Çok çabuk bozulan bu sebze bekletildikçe vitamin değerlerinden de kaybeder. Ispanak en etkili olarak bolca yıkayıp yeşil yapraklarını salataya kattığınızda etkisini gösterir, unutmayın ki sebzeleri çiğ tüketmek vitaminlerini en etkili şekilde vücudunuza almanız demektir. Ispanağı bolca yıkamayı unutmayın. Ispanağı kavurarak tüketecekseniz yanına çok yakışan yoğurdun içerisindeki demiri almanızı imkânsızlaştırdığını da bilmelisiniz. Yani, demir takviyesi niyetine ıspanak yiyorsanız yoğurtla tüketmeyin. Ispanak ne kadar az suda ve ne kadar az sürede pişerse vitamin değerlerini o kadar çok korur. Ancak bu demek değildir ki ıspanak çok pişerse faydası hiç olmaz. Hele hele çocuğunuz ıspanak tüketmiyorsa ona bu faydalı sebzeyi yedirmek için tabii ki ıspanaklı kek yapabilirsiniz ve çocuğunuzun bu değerli sebzenin vitaminlerinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Yani eğer ıspanaklı kek faydalı mıdır diye merak ediyorsanız, diğer pişirme yöntemleri kadar olmasa da evet faydalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir