Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu
Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu

Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu Hatası ve Çözümü

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızı açtığınız zaman karşınıza ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatası çıkabilir. Hata olmasına rağmen bilgisayarınızı çalıştırabilirsiniz ancak ileride bu hata daha büyük sorunlara neden olabilir. Bu hatanın çözümü için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var.

Windows işletim sistemine sahip dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınız açıldığı zaman karşınıza ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatası çıkabilir. Devam butonuna tıklayarak bu hatayı görmezden gelebilir ve bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatasının devamlı çıkıyor olması can sıkıcı olacak ve ileride farklı sorunlara altyapı oluşturacaktır .

Peki, ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatası nasıl çözülür? Genel olarak bu hataya; antivirüs yazılımınız, bilgisayarınıza bulaşmış bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım, doğru yüklenmemiş Microsoft .NET Framework uygulaması veya bir donanım sorunu neden olabilir. Nedenleri farklı olsa bile aşağıdaki yöntemleri deneyerek, biri ile mutlaka çözümüne ulaşacaksınız.

‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatası nasıl çözülür?

 • #1: Bilgisayarınıza antivirüs taraması yapın.
 • #2: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın.
 • #3: Donanım ve Aygıt Sorun Giderici’yi çalıştırın.
 • #4: Microsoft .NET Framework uygulamasını yeniden yükleyin.

Yöntem #1: Bilgisayarınıza antivirüs taraması yapın:

Bilgisayarınıza bulaşmış olan bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım nedeniyle bu  hata ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Hatanın nedeninin böyle bir durum olup olmadığını öğrenmek için güvendiğiniz bir antivirüs yazılımı ile detaylı bir virüs taraması yapın.

Tarama sonucuna göre bilgisayarınızda bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım olup olmadığını görebilirsiniz. Genel olarak güvenilir olmayan kaynaktan indirilmeyen bir program ya da güvenilir olmayan bir internet sitesine girmeniz nedeniyle bilgisayarınıza bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.

Yöntem #2: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın:

Antivirüs yazılımları bilgisayarınızı virüs ve kötü amaçlı yazılımlardan koruduğu gibi bazı hataların ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir. Bunun nedeni, yazılımın tehditlere karşı bilgisayarı kısıtlayıcı önlemler almasıdır.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz antivirüs yazılımını bir süre devre dışı bırakın ya da tamamen kaldırın. Bilgisayarı yeniden başlattığınız zaman bu hata çıkmıyorsa alternatif bir antivirüs yazılımı kullanmanız tavsiye ediliyor.

Farklı antivirüs yazılımları, farklı hatalara neden olabilecek kısıtlamalar getirebilir. Örnek vermek gerekirse bazı antivirüs yazılımları çevrimiçi alışveriş sırasında güvenliğiniz için pek çok kısıtlama getirebilir. Aynı şekilde bazı antivirüs yazılımları ise güncelleme ve yeni yazılım yükleme sırasında güvenliğiniz için bazı kısıtlamalar getireceklerdir.

Yöntem #3: Donanım ve Aygıt Sorun Giderici’yi çalıştırın:

 • #1: Windows arama çubuğunu açın.
 • #2: %systemroot%\system32\msdt.exe -id DeviceDiagnostic yazın ve Enter’a basın.
 • #3: Komut çalışacak ve Donanım ve Aygıt Sorun Giderici aracını açacaktır.
 • #4: İleri butonuna basın ve taramayı başlatın.
 • #5: Tarama değişen bir süre sonunda tamamlanacak ve sonuç ekranı çıkacak.
 • #6: Sonuç ekranında aracın bulduğu, çözdüğü ve hakkında öneri sunduğu sorunları göreceksiniz.
 • #7: Aracın sunduğu adımları takip edin.
 • #8: Bilgisayarı yeniden başlatın.
 • #9: Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir