İnsanlara Hangi Tür Köpek Balığı Saldırır ?

Köpek balıkları dünyanın birçok sahilinde terör estiren deniz canlılarındandır. Hakkında yapılan filmler ve yazılan kitaplar sonrası insanların onlara olan korkuları artmış ve denizin katil canlıları olarak bilinirler. Hiç uyumayan köpek balıkları saatte 70km hıza ulaşabilir ve 6 metre kadar büyüyebilir. Tabi köpek balıklarıda kendi içlerinde birçok türe ayrılmaktadır.

En ürkütücü olan Katil beyaz köpek balıkları bu türün en dev yapılı canlılarıdır. Lakin Amerika’da 1916 yılından bugüne yapılan araştırmalarda birçok kriter ele alınmış ve insan eti yiyen, insanlara saldıran köpek balığı cinsi belirlenmiştir.

En önemli belirleme etkeni ise deniz ve okyanus kıyılarından çok çok daha içerde yani derelerde bile yaşayabilen boğa köpek balıklarıdır. Bu köpek balıkları Mississippi nehri, amazon nehri gibi daha sığ sularda ve tatlı sularda yaşabilecek şekilde evrimleşmiştir. O dönemde derede yüzen 11 yaşındaki bir çocuğun katili olan Boğa köpek balıkları, insana saldıran ender köpek balığı türüdür.

Diğer köpek balıklarına nazaran daha agresif ve hareketli olan bu tür genelde bir katliam yapar. Yani bilinenin aksine birçok farklı noktada gerçekleşen ve aralarında bir günden az süre olan saldırıları tek bir serseri boğa köpek balığı gerçekleştirir. Grup halinde saldırmazlar. 

Diğer köpek balığı cinslerinin insanlara saldırıp saldırmadığı konusunda kesin kanı bulunmasa da köpek balığı saldırgan ve 300 keskin dişe sahip deniz canlılarıdır. Ülkemiz sularında çok nadir gözükür. Lakin yurtdışında denize girerken bu canlılarında o sularda yaşadıklarını unutmamak gerekir.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir