Hangi Renk Radyatör Suyu (Antifriz) Kullanılmalı

Kış mevsiminde aracınıza antifriz koymanız oldukça önemlidir. Bunun nedeni antifrizlerin su gibi 0 derecede donmaması ve +30 derecelere kadar donmadan dayanabilmesidir. Ülkemiz, karasal iklimin etkisinde olduğundan dolayı kışları oldukça sert geçmektedir.

Kış günleri araçların soğutma sisteminin sorunsuz çalışması ve termostat ve motora zarar vermemek adına ayrıca hararet problemleriyle uğraşmamak adına antifriz kullanmalısınız. Antifriz kullanırken kırmızı, yeşil yada mavi antifrizlerin olduğunu göreceksiniz. Peki aracınıza hangi renk antifriz koymalısınız ?

Yeşil renkli antifriz, demir motor bloğuna sahip araçlar için önerilmektedir. İçerisinde bulunan inorganik, demir ve alüminyum koruyucular bu araçlara daha faydalı olarak öngörülmektedir. Ayrıca yeşil antifrizlerin 2 yıl ve 50 bin kilometreye kadar ömrü vardır.

Kırmızı renkli radyatör suları genel olarak çok daha uzun ömürlü antifrizlerdir. 5 yıl ve 200 bin kilometre ömrü olduğu söylenen bu antifrizler tamamen organiktir fakat çok koruyucu olarak bilinmezler.

Klasik mavi antifrizler inhibitörler eklenmiş ve klasik yöntemlerle üretilmiş antifrizlerdir. Organik antifrizlere göre 3 kat daha zayıf ve ömürsüz olan mavi antifrizler en uygun fiyatlı olarak bilinir.

Hangi Antifrizi Kullanmalıyım

Aracınızı seviyorsanız ona kış günü yada yaz günü farketmeksizin, motor bloklarını kire pasa karşı koruyacak, dolaşım ve soğutma sistemine güvenebileceğiniz bir antifriz tercih etmelisiniz. Organik olan yeşil, pembe, kırmızı, turuncu antifrizler mavi antifrize göre üç kat daha uzun ömürlü ve koruyucudur.

Fakat çok tercih edilmese de nitritli organik olarak bilinen antifrizler diğerlerine göre çok daha uzun ömürlü olarak bilinir. 1 milyon kilometreye kadar ömrü olduğu söylenen bu antifrizi tercih ederseniz araçta herhangi bir bozulma olmadan 10 yıldan uzun süre kullanabilirsiniz.

Antifriz tercih ederken renkten ziyade özelliklerine önem göstermelisiniz. Aracınızın performansına en uygun antifrizi satın alırken özelliklerine dikkat ederek belirlemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir