Çarşamba , Haziran 16 2021

Halının Üstündeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkar

Halının Üstündeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkar

Halının üstündeki sigara lekesi nasıl çıkar konusu sigaranın sadece sağlığa zararlı olmadığını gösterir niteliktedir. Halıya düşen sigara, eşyaya verdiği zararın yanında bir de yangın tehlikesine sebep olur. Bu yanıkların belki de en kötüsü açık renk halılarda görülen sigara yanıklarıdır.

Sigara kokusu sindiği eşyada ağır ve kurtulması zor olan bir koku oluşturur. Sigara içilen evdeki halıların sık silinerek temizlenmemesi kokunun artmasına sebep olur. Evde sigara içilmesi hem sağlık açısından hem eşyaların temizliği açısından uygun değildir. Ancak evde sigara içiliyorsa eşyaların temizliğine ekstra dikkat etmek gerekmektedir.

Halıdaki sigara izleri basit bir yıkama işlemi ile düzelmez. Sigara izleri halıdan tamamen atılmaz ancak kötü görüntüden kurtulmak mümkündür.

Halının Üstündeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki Yanık İzleri İçin Yöntemler

Halıdaki yanık izleri için yöntemler çok çeşitlidir. Ayrıca Halıdaki izleri kaybetmek için etkili birkaç yöntem vardır.  Gliserin bu yöntemlerden biri olmaktadır.

Gliserin sigaranın oluşturduğu yanık izlerini gidermek için oldukça etkili bir yöntemdir. Halıdaki izi gidermek amacıyla bölgeye biraz dökülür. Dökülen sıvı halıya geçtikten sonra bez yardımıyla izin bulunduğu bölge silinir. Gliserin dökme işlemi birkaç defa tekrarlanır. Böylece yanık izi geçer.

Tuz yanık izleri için bir başka etkili yöntemdir. Bu işlemi uygulamak için yanık izinin bulunduğu bölgeye bir miktar tuz dökülür. Tuz dökme işinden sonra ıslak bez ile yanık izinin olduğu bölge ovalanır. Etkili bir sonuç almak için işlem birkaç defa tekrarlanır.

Hidrojen peroksit de sigara yanığı için etkili bir yöntemdir. Ancak hidrojen peroksit suyla karıştırılarak uygulanmalıdır. Sigara yanığı bulunan bölgeye karışım dökülmektedir. Biraz bekletildikten sonra silme işlemi uygulanmaktadır. Kısa süre sonra halıdaki iz kaybolur.

Halının Üstündeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkar

Evde Sigara İçmenin Zararları

Evde sigara içmenin zararları oldukça fazla olmaktadır. Bundan dolayı Evde içilen sigaranın dumanı perde, mobilya hatta duvarlara bile sinebiliyor. Odayı havalandırmak bile yetersiz kalabilmektedir. Sigara içilmesi kadar sigaranın içildiği ortamda bulunmak da sağlığı tehdit etmektedir. Bu nedenle kapalı ortamlarda sigara kullanımından ekstra uzak durmak gerekiyor. Sigaranın verdiği zararlardan kurtulmanın en etkili yolu sigarayı bırakmaktır.

Halının Üstündeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkar

İşinize yarayan bilgiler Koltukta Sigara Yanığı Nasıl Geçer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir