Bu, düzenli olarak süpürmeniz, halınızı arada bir derinlemesine temizlemeniz ve lekeleri ve lekeleri hızla gidermeniz gerektiği anlamına gelir . Lekelerin üzerinde kaldığınızdan emin olmak için evinizin etrafında bir miktar leke çıkarıcı bulundurmalısınız.

Halıdaki çay lekesi nasıl çıkar? Neyse ki dışarı çıkıp mağazadan leke çıkarıcı almanıza gerek yok.

Uygun fiyatlı, etkili ve yapımı kolay birçok ev yapımı halı lekesi çıkarıcı tarif vardır. Halı lekesi çıkarıcı yapmanın en iyi yollarını öğrenmek için bu kılavuzu inceleyin.

1. Sirke

Halı temizleme çözümleri söz konusu olduğunda, sirke bir güç merkezidir .

Çeşitli lekeleri tedavi etmek için kullanabileceğiniz bazı formüller:

  • Meyve lekeleri: 1,5 yemek kaşığı beyaz sirke, 1 yemek kaşığı çamaşır deterjanı ve iki bardak suyu karıştırın. Çözeltiyi lekeye sürün
  • Kahve ve çay lekeleri: Eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırın ve lekeyi kurulayın
  • Dökülen boya: 1,5 çay kaşığı sirke, iki bardak su ve 1,5 çay kaşığı çamaşır deterjanı karıştırın ve boyayı koymadan önce kurulayın.
  • Sert öğütülmüş lekeler: 1 yemek kaşığı mısır nişastası ve 1 yemek kaşığı sirkeyi karıştırın ve kuru, temiz bir bezle lekeye sürün. İki gün beklettikten sonra vakumlayın
  • Hafif lekeler: Yarım bardak beyaz sirkeyi 2 yemek kaşığı tuzla karıştırın ve lekeyi ovalayın

Tüm bu çözümler için beyaz sirke kullandığınızdan emin olun.

2. Bira

Bira sadece harika bir içecek değil, aynı zamanda harika bir leke çıkarıcıdır.

Halınıza kahve veya çay dökerseniz, lekenin üzerine bira dökmek onu çıkarmaya yardımcı olabilir. Birayı döktükten sonra hafifçe halıya sürün ve ardından leke çıkana kadar işlemi tekrarlayın.

3. Amonyak

Amonyak, hem halıdaki hem de döşemedeki lekeleri çıkarmak için harikadır .

Lekeleri çıkarmak için iki litre ılık suyu 1 bardak berrak amonyakla karıştırın. Çözeltiyi halıya süngerle süngerle süngerle süngerle süngerle süngerle süngerle sür ve gerekirse tekrar et.

4. Tuz

Halı lekelerini çıkarmak söz konusu olduğunda birkaç tutam tuz uzun bir yol kat edebilir.

Halınızda kullanmak için tuz koymanın bazı yolları:

  • Ketçap lekeleri: Dökülen yerin üzerine tuz serpin, birkaç dakika bekletin, ardından vakumlayın.
  • Yağlı yiyecek lekeleri: 4 ölçü alkol ile 1 ölçü tuzu karıştırın ve gres lekesine sürün
  • Kırmızı şarap: Rengi seyreltmek için üzerine beyaz şarap dökün. Lekeye bir sünger ve soğuk su sürün, ardından tuz serpin ve yaklaşık 10 dakika bekleyin. Sonunda, dağınıklığı vakumlayın

5. Tıraş Kremi

Dökülen meyve suyu, yağ veya gres lekesiyle uğraşıyorsanız, en sevdiğiniz banyo ürünlerinden biri olan tıraş kremine dönmenin zamanı geldi.

Önce lekeyi soğuk su ve süngerle kurulayın. Ardından, biraz tıraş kremi püskürtün ve lekeyi nemli bir süngerle silerek temizleyin.

Ev Yapımı Halı Leke Çıkarıcı: Zor Lekelerle Başa Çıkmaya Hazır mısınız?

Bu ev yapımı halı lekesi çıkarıcı tariflerini kullanarak lekeleri çabucak çözebilecek ve halınızın yeni gibi görünmesini sağlayabileceksiniz!