Göbek Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Fıtığı Belirtileri

İçindekiler

Karın bölgesinde bulunan organların dışarıya doğru hareket etmesinden dolayı oluşan göbek deliği ve etrafındaki çıkıntı oluşumuna göbek fıtığı adı verilmektedir. Bu durum çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Göbek fıtığı görülen çoğu kişide ince ya da kalın bağırsağın iç dokusunda yağ oluşumu meydana gelmektedir. Göbek fıtığı belirtileri içerisinde en başta gelenlerden bir tanesi, karın bölgesinde özellikle göbek deliği ve çevresinde çıkıntı görülmesidir. Bu durum kadınlarda minimum seviyelerde olurken, erkeklerde ve bebeklerde kadınlara oranla daha fazla meydana gelir. Şişliğin olduğu bölgede ağrı, fıtıktan kaynaklı hareket kabiliyetinin azalması, bulantı ve kusma, uzun süreli tuvalet ihtiyacı, boşaltım sırasında ağrı benzeri rahatsızlık hissetme, göbek değilinde şekil bozukluğu, ıkınma ya da öksürme gibi durumlarda ağrı hissetme, şişkinlik oluşan bölgede morluk ve kızarıklık, iç organlarda yetersiz işlev meydana gelmesi, dışkıda ileri boyutta kan oluşması, mide ağrısı ve kramp gibi rahatsızlıklar göbek fıtığı belirtileri arasında yer almaktadır. Bu tip rahatsızlıklar yaşanmaktaysa en yakın zamanda bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Göbek Fıtığı Tedavisi

Genellikle göbek fıtığı oluşumu kadınlarda hamilelikten, bebeklerde ise çok fazla ağlamasından kaynaklanır. Göbek fıtığı kendiliğinden geçebildiği gibi tıbbi müdahale gerektiren konulara da yol açabilir. Göbek fıtığı tanısı konması için detaylı bir incelemeden geçilmesi gerekir. Tanı konabilmesi için ultrasonografi adı verilen bir işlemden geçmek gerekir. Bu tip bir durum söz konusu olduğunda ilk olarak yapılması gereken bir uzmana başvurmaktır. Çünkü fıtığın boğulma ya da büyüme ihtimali oldukça fazladır. Göbek fıtığı tedavisi ebatına ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Bu operasyon işlemi laparoskopi veya açık ameliyat ile yapılabilmektedir. Fıtığın tedavi edilmemesi halinde iç organlara zarar verme ihtimali bulunmaktadır.

Göbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek fıtığı belirtileri görülmeye başlandığı anda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Günümüzde oldukça sık kullanılan bir tedavi yöntemi olan yama tekniği kullanılmaktadır. Yama yöntemi kullanılarak yapılan operasyonlar en güvenilir tedavi teknikleri arasında bulunmaktadır. Bu yöntem ile yapılan ameliyatlarda fıtığın nüksetme ihtimali %1 oranındadır. Göbek fıtıkları delikte ya da yakın bölgelerde oluşan fıtıklar, genelde 1 ila 7 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Göbek fıtığı ameliyatı konusunda geliştirilen teknolojik cihazlar ve yöntemler sayesinde kolaylıkla tedavisi yapılmaktadır.

Göbek fıtığı belirtileri ilk hissedildiği andan itibaren ciddiye alınması ve derhal sağlık kuruluşlarına başvurulması gereken hastalıklardandır. Göbek fıtığında günümüz koşullarında en sık önerilen ve en güvenli olan tedavi yöntemi yama tekniğidir. Yama yöntemi kullanılarak yapılan fıtık tedavilerinde fıtığın yeniden nüksetme oranı %1 gibi oldukça düşük bir orana indirgenebilir. Kadınlarda hamilelik, karındaki iç basıncın artmasına bağlı olarak göbek fıtıklarının yaygın olarak oluştuğu bir dönemdir. Göbek deliğinin direkt olarak içinden veya komşuluğunda yer alan bölgelerden çıkan göbek fıtıkları 1 santimetre ile 6-7 santimetre aralığında herhangi bir boyutta olabilmektedir. Fıtık ameliyatı ve belirtileri hakkında sormak istediklerinizi aşağıdan yorum atarak sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir