Fazla Gaz Çıkarma Nedenleri

İnsanlarda gaz çıkarma, sindirim sürecinin normal bir parçasıdır. Ancak eğer ki gaz bağırsaklarda birikirse, insanlar tarafından atılması oldukça zor bir hale gelir. Bu durum, kişide ağrı, sancı, kasılma ve rahatsızlık hislerine yol açar. Gaz ağrısı, karında şişlik, flatus sıklığı da; kabız veya ishale neden olan durumlar tarafından oldukça şiddetli bir hale gelebilir. Fazla gaz çıkarma nedenleri arasında çok fazla çiğnemek, aşırı yiyecek tüketmek, garip gibi görünse de sakız çiğnemek, sigara içmek ve karbonhidratlı yiyecekler yemek, hava yutmanıza sebep olacak bir biçimde hızlı yemek yemek, çok fazla yağ içeren yiyecekler, yüksek lifli gıdalar, gazlı içecekler bulunmaktadır.

Aynı zamanda baharatlı ve kızarmış yiyecekler, fasulye ve mercimek gibi besinler, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli gibi turp giller, peynir ve süt ürünleri grubundaki laktoz içeren besinler, erik ve kuru erik suyu, orbitol ve maltitol gibi düşük karbonhidrat da yer alır. Şekersiz ürünler içinde çoğunluklu olarak bulunan suni içerikli madde tüketimi; disakkaritler, fermentabl oligosakkaritler, polioller ve monosakkaritler gibi sindirimi zor olan soğan ve sarımsak gibi çok çeşitli gıdalarda bulunan moleküller de fazla gaz çıkarma nedenleri arasındadır.

Gazdan Kurtulmanın Yolları

Fazla gaz çıkarma nedenleri araştırılırken, öğrenilmek istenen bir diğer konu da gazdan kurtulmanın yollarıdır. Gaz çıkarma yolları arasında en etkili yöntem kanepe ya da yatağa cenin pozisyonunda uzanmaktır. En az 15 dakıka kadar bu şekilde uzanılan yerde kalmak, gaz sancınızın rahatlamasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında birtakım bitkisel içerikli çaylar da sindiriminize ve gaz sancısının azalmasına yardımcı olacaktır. Nane çayı, papatya çayı, yemeklerden hemen önce ya da günde 3 defa içilecek şekilde çay veya su gibi bir içecekle seyreltilmiş bir çorba kaşığı kadar elma sirkesi, sinameki otu çayı, sıkışan gazın çıkmasına yardımcı olabilecek türden fiziksel aktiviteler, bu sorunla mücadele eden kişilere rahatlık sağlayacaktır. Aynı zamanda hareketli bir yaşam rutini, bir bardak suya damlatılmış birkaç damla karanfil yağı da gazdan kurtulmanın yolları arandığında ilk akla gelecek seçeneklerden olmalıdır.

Gaz olmasını Engellemenin Yolları

Yemeğinizi oturarak ve yavaş yavaş yemeyi deneyin. Yemeğinizi yerken ve konuşurken mümkün olduğunca hava yutmamaya çalışın. Gazınızın olmadığı zamanlarda soda ve gazlı içeceklerden mümkün olduğunca kaçının. Sakız çiğnemeyi azaltın ve bunu eğer mümkünse gazınız olduğu zamanlarda sıfıra indirin. Gaza neden olabilecek yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının ve perhiz yapın. Yemeklerden sonra kendinize yürüyüşe çıkmak, spor yapmak gibi bir rutin oluşturun ve bu kurala en üst seviyede uyun. İçeceklerinizi pipetle içmemeye özen gösterin. Tüm bunlar dikkate alındığı ve fazla gaz çıkarma nedenleri tam olarak öğrenildiği takdirde, gaz oluşumunu engellemenin çözümleri de kişilerce bulunabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir