DoğalGenel

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır ? Püf Noktaları Nelerdir ?

Sonbahar aylarında hasat edilen zeytinler, artık semt pazarlarında bulunabilmekte. Bu yeşil zeytinlerden tükettiğiniz miktarda satın alıp evde turşu gibi kurarak doğal zeytin yapıp her sabah kahvaltıda sağlıkla yiyebilirsiniz.

Son zamanlarda çıkan haberlerde zeytinlere karıştırılan maddelerin oldukça zararlı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle çocuklarını sağlıklı büyütmek isteyen annelerin bu tarz işlem görmemiş zeytinleri kendileri kurarak doğal beslenmelerine destek olabilirler.

Zeytinin Acılığını Alma

Zeytinleri bıçak yardımı ile üzerine çekirdeğine değecek şekilde 2 çizik atıyoruz. Bunu dilerseniz bir taş yardımıyla zeytinleri kırarak da yapabilirsiniz.

Kırdığımız yada çizdiğimiz zeytinleri bir cam kavanozun içerisine doldurup ağzına kadar su ekleyip beklemeye alıyoruz. Daha sonra 2 gün arayla bu suyu sürekli olarak boşaltıp tazeliyoruz. Burada amaç zeytinin acısını almaktır.

Zeytin Kurma

Bir ay boyunca bu işlemi tekrarladıktan sonra zeytinin tadına bakarak acılığı gitmişse artık kurma zamanı gelmiştir.

Zeytini farklı bir cam kabın içerisine alıp, bir kg zeytin için yarım limonu dilimleyip içerisine atıyoruz. Ardından 2 tane havucu uzunlamasına dilerek kabın içerisine koyuyoruz. 2 yemek kaşığı tuz, bir yemek kaşığı da limon tuzu ekleyip son olarak yarım çay bardağı ayçiçek yağı ekleyerek kalan kısmı suyla doldurulup ağzı kapatılır.15 gün sonra zeytin olmuş olacak ve sofranızı süsleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı