Evde Nar Ekşisi Yapmak Zor mudur?

 

Çiçeğinin rengi ayrı, içinin rengi ayrı güzel olan ve bu renklerle şarkılara konu olan kış mevsiminin en yararlı meyvelerinden biri olan narın şimdi tam mevsimi… Nar Anadolu’da yeni gelinlere bile eve ilk girerken kırdırılan bereket ve şifa sembolü bir meyvedir. Ayıklaması ve yemesi biraz zor olsa da tam bir antioksidandır ve içerdiği vitamin ve minarellerle şifa deposudur. Nar meyve suyu olarak tüketilebildiği gibi, çeşitli pasta ve tatlı süslemelerinde özellikle de aşure süslemede oldukça çok kullanılır. Bir de salataların baş tacı olarak nar ekşisi şeklinde tüketimi vardır ki salatalarımıza hem şifa hem lezzet katar. Nar ekşisi yapmak sanılanın aksine çok da zor değildir. Nar ekşisini kendiniz evde bir kere yaptığınızda, doğal nar ekşisinin tadı ile marketlerden aldığınız nar ekşisinin tadı arasındaki farka inanamayacaksınız. Sonucu gördüğünüzde verdiğim emeğe değdi diyeceksiniz ve bir daha hazır nar ekşisi almayacaksınız.

 

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

 

Narın olduğu gibi nar ekşisinin faydaları da saymakla bitmez. Kolesterolü ve kan şekerini dengeleyici etkisi vardır. Diş eti ve diş sağlığı açısından çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Hipertansiyonu düşürür. Enfeksiyonlara karşı birebirdir, kandaki iltihaplanmayı azaltır. Kellik tedavisinde bile kullanılmaktadır. Narı sürekli olarak tüketemiyorsanız bile salatalarınıza katacağınız bir kaşık nar ekşisi ile narın tüm bu etkilerinden faydalanmanız mümkün olacaktır. Nar ekşisi yapmak sizi sürekli nar ayıklama zahmetinden de kurtaracaktır.

 

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

 

Nar ekşisi yapmak istiyorsanız bilmelisiniz ki yaklaşık 5 kilo nardan bir kilo nar ekşisi elde edebilirsiniz. Bir kilo nar ekşisi ise kullanımınıza bağlı olarak size yaklaşık 1 yıl yetecektir. Kullanacağınız narların ekşi ya da tatlı olması fark etmez ancak karışık olursa daha güzel bir aroma elde edersiniz. Ayıkladığınız 5 kilo narı, blenderden geçireceksiniz. Daha sonra en az 3 kez ince elekten süzmeniz gerekmektedir. İçinde hiç posa kalmayan nar suyunu önce yüksek ateşte kaynatıp daha sonra kısık ateşte ortalama 5 saat kaynamaya bırakıyoruz. Ağır ağır kaynayan nar suyu 4,5- 5 saatin sonunda ancak kıvam buluyor. Kıvamını anlamak için cam bir kâseye birazcık çıkarıp tıpkı reçel kontrolünde olduğu gibi bir iki dakika buzdolabında hemen soğumasını sağlayabilirsiniz. Ağır ağır akıyorsa kıvama gelmiş demektir. Nar ekşisi yaparken süzdüğünüz posaların üzerine 1 litre su ekleyip bir süre buzdolabında bekletir ve süzüp içerseniz çekirdeklerinin faydalarından yararlanmış hem de şahane bir şerbet içmiş olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir