Evde Bakım Parası Almak İçin Ne Yapabilirim?

Devlet evde bakımını kendisini karşılayamayan hastalara eğer yakınları bakımını üstlenir ise aylık olarak evde bakım parası ödemektedir. Fakat aylık olarak maaşı alabilmeleri için bakıma ihtiyacı olan kişinin durumunun kendi işini göremediğine dair hastaneden yüzde elliyi geçen bir rapor almak zorundadır. Bakıma ihtiyacı olan yakınınızın bakımını üstleniyorsanız ve aylık maaşı almak istiyorsanız ilk olarak rapor ile birlikte Aile Ve Sosyal Politika İl Müdürlüğüne müracaat yapmanız gerekmektedir. Evde bakım maaşından faydalanmak istiyorsanız bu konuda ailede kişi başına düşen gelirde önemlidir.

Evde bakım parası asgari ücrete göre endekslidir. Yani kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte ikisinde az ise evde bakım hizmetinin aylık maaşını alabilirsiniz. Gerekli şartları yerine getirip evde bakım hizmetinin aylık parasını alan kişiler için iki bin on dokuz yılı ödenen para bin üç yüz seksen beş Türk Lirasıdır.

Başvuru Şartları : İlk olarak hastaneye gidip evde bakım hizmeti ücretinden yararlanabilmek için rapor almanız gerekmektedir. Bu rapor Engelli Sağlık Kurulu tarafında yüzde elliyi geçmiş olmalı ve ağır engelli yerinde EVET kaşesinin basılı olması gerekmektedir.

Başvuru Sırasında İstenen Belgeler :

  • Hastanın ve bakıcısının kimlik fotokopileri,
  • Hastaya ait son altı ay içerisinde çekilmiş üç adet vesikalık fotoğraf,
  • Devlet hastanesinden alınmış ağır engelli raporu ya da bir nüshası,
  • Varsa hastaya ait son öğrenim durumunu gösteren belgenin nüshası,
[oneri]

Başvuru Sonuçlanma Süreci : Başvurunuz SHÇEK İl Müdürlüğüne ulaştıktan sonra hasta ve ailesi hakkında evde bakım hizmeti ile ilgilenen bir heyet ailenin ikamet ettikleri yeri canlı olarak görür ve bununla ilgili bir rapor hazırlarlar. Bu raporun ardından başvuru işlemlerinin sonuçlanması ise bir ay ile altı ay aralığında değişiklik göstermektedir.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir