Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Sigortalı olmayan ev hanımları yaşlılık için aylık maaş alabilmesi durumuna yeni kanun çıkarıldı. Evliliğinizde yirmi beş yıl ve üstü olarak evli kalmış olmanız gerekmektedir. Kanun gerekçelerinde şu ifadeler yer almaktadır : “ Bu kanun düşük gelirli aileler primlerini ödeme konusunda zorluk çektikleri ya da ödeyemedikleri için herhangi bir sigortalı olmaması ve prim ödememiş olması gerekmektedir. “

25 Yıllık Evli Kalan Ev Hanımlarının Emeklilik Şartları : Yirmi beş yıl ve üzeri evli kalan ev hanımlarının evlilik hakkı  iki bin on yedinci kanun teklifine göre, emekli olmalarındaki engel ortadan kaldırılmaktadır ve emekli olmalarının önü açılmaktadır. Ancak yine de kanuna göre bunun belli başlı şartları bulunmaktadır. Gerekli olan bu şartlar üç ana başlık altında incelenmektedir.

  1. Ev hanımlarının evlilik süreleri yirmi beş yıl ve daha üstünde olması gerekmektedir.
  2. SGK ile herhangi bir ilişiği olmaması gerekmektedir.
  3. Belli bir süre zarfında sigortalı olarak bulunması durumunda şuan için SGK da herhangi bir şekilde ilişiği bulunmaması gerekmektedir.

Emeklilik İçin Ne yapmaları Gerekmektedir : Yirmi beş yıl ve üzeri kalan evliler belirtilmiş olan şartlara durumları uyuyorsa. Kanunda belirtilmiş olan yaş sınırı ve prim günleri baz alınarak kanundan belirtilmiş olan kazançlar çerçevesinde tutar hesaplanacak olup peşin ya da geçmişe dönük borçlanma ile yaşlılık aylığı yani emekliliğe başlamaya hak kazanacaklardır. Tabi emekli olabilmek için biraz para ödemek durumunda kalacaklar.  

Bu Yasa İçin Bir Örnek : 02.06.1986 tarihinde 20 iş günü sigortanız sisteme işlenmiş olsun. 1979 yılından itibaren de evli olduğunuzu düşünürsek. Emekli olmanız için ortalama olarak gerekmekte olan gün sayısı en az 4800 gündür.

Gözden Geçir...

amasya iptv

amasya iptv

amasya iptv satıcısı varmi vaav iptv olarak donmadan ve kesilmeden, Binlerce (50.000) kanal ile kaliteli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir