Erken Boşalma Nedenleri

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalma, cinsel ilişkiden önce ya da başladıktan kısa bir süre sonra, kişinin kontrolü sağlayamaması ve olması gerekenden daha kısa bir sürede ve kendi isteği doğrultusunda olmadan boşalma durumudur. Bu durum, genelde iki tarafı da olumsuz etkileyecek ve cinsel ilişkiden tatmin olamamalarına neden olacaktır. Yalnızca cinsel ilişkinin erken bitmesine ve tatmin olamama durumuna sebep olmamakla beraber, aynı zamanda anksiyeteye sebep olabilir ve anksiyete de, sürecin devamında erken boşalmaya sebep olacağından bu bir döngü haline gelir. Erken boşalma en sık şekilde erkeklerde görülen bir cinsel bozukluk türüdür ve hemen hemen her erkek bu durumdan en az bir kere etkilenir.

Erken boşalma nedenleri arasında tam olarak emin olunmasa da tahmin edildiği kadarıyla en çok dikkat çeken iki sebep, psikolojik ve biyolojik sebeplerdir. Bazen bu iki durumun aynı anda yaşandığı da görülebilmektedir. Uzmanlar, psikolojik anlamda ilk cinsel deneyimin, sonrasında değiştirilmesi çok zor bir düzen yarattığına inanmaktadır. Kişi, ilk defa cinsel deneyim yaşayacağı için heyecanlanabilir, korkabilir, daha önceleri çevresinden duyduğu olumsuz cinsel deneyimlerden herhangi birini yaşama tedirginliğine girebilir ve aynı zamanda erken boşalma konusu yüzünden gergin hissedebilir. Aynı zamanda ereksiyon olamama, kaygı, ilişki bozuklukları da erken boşalma nedenleri arasında en yaygın örneklerdendir. Biyolojik sorunlar arasında ise anormal beyin kimyasal düzeyi, anormal hormon düzeyleri, birtakım tiroit sorunları, idrar yolu iltihabı, prostat, boşalma sisteminde anormal refleks etkinliği, genetik özellikler ve geçirilen travma ya da ameliyatlardan kaynaklanan sinir hasarı sayılabilir.

Erken Boşalmayı Engelleme Yolları

Bir rahatsızlığı tedavi etmenin ilk kuralı, o bozukluğun kaynağını bulmaktan geçer. Uzmanlar bile günümüzde erken boşalma nedenleri arasında kesin olarak herhangi bir şeyden bahsedememektedirler. Ancak erken boşalmayı engellemek ve daha kaliteli bir cinsel yaşama sahip olabilmek için birtakım yollar bulunmakta. Eğer ki çok ağır bir tedavi olmanızı gerektiren bir durumunuz yoksa, basit birkaç deneme ile bu soruna veda edebilirsiniz. Öncelikle düzenli seks yapmaya başlamak ve cinsel ilişki sırasında dikkat dağıtma ve rahatlama teknikleri kullanmak işe yarayabilir. Ayrıca doktor tavsiyesi üzerine uygulayabileceğiniz “sık bırak” yöntemi de yardımcı olabilir. Ama tüm bunlar düşünülürken ereksiyonunuzu kaybetmemeye dikkat edin. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizler, kaslarınızı kuvvetlendirmeniz de kontrolü kolaylaştıracaktır. Kegel egzersizine de başlayabilirsiniz. Bu egzersiz de boşalmanızı uzatmaya yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir