Enflasyon Nedir? Nasıl Düşer?

Enflasyon, kısaca paranın satın alma gücünün düşmesi, mal ve hizmetlerin fiyatının artması yani mevcut para biriminin değer kaybetmesidir. Örneklerle açıklamak gerekirse, domatesin birim fiyatı 100 olsun. Enflasyon oranı %10 olduğunda domatesin birim fiyatı 110 olacak. Buda cebimizdeki 100 para ile artık bir birim domates yerine daha az bir miktar domates alacağımız anlamına geliyor. Bu talep enflasyonudur. Ayrıca birde maliyet enflasyonu vardır. Mevcut para biriminin değer kaybetmesi neticesinde, yurtdışından ithal edilen ara mamül ve hammddelerin fiyatının artması, yine ürün birim fiyatını arttıracaktır. Bu durumda enflasyona sebep olmaktadır.

Enflasyon miktarı ile işsizlik arasında nasıl bir orantı vardır ? Philips analizi bu durumu açıklamıştır. Bilinenin aksine “enflasyon arttığında işsizlikte artar” tanımı yanlıştır. Enflasyonun artması ile işsizlik arasında ters ilişki hakimdir. Yani eğer bir ülkede işsizlik arttıysa, enflasyon düşer. Bunun nedeni, talebin azalması, mal ve hizmet üreticilerinin fiyatta indirime gitmeye zorlamasıdır. Örneğin telefonun birim fiyatı 100, talep 10 birim. X kişisi işten çıktıktan sonar telefon alma eğiliminden vazgeçtiğinde talep 10 birime düşeceği için telefonun fiyatı daha fazla talep edecek kişiyi dengelemek için düşecektir.

[reklam]

Enflasyon Nasıl Düşer ?

  • Enflasyonun düşmesi için cari açığa neden olan yurtdışından aldığımız ara mamül ve nihai malların kullanımının azaltılması ve iç piyasada bu ürünlerin üretiminin yaygınlaştırılması.
  • Mutlak üstünlükler teorisinde olduğu gibi ülke hangi malı daha ucuza üretiyorsa ve o malı ihraç edebilecekse o mal üzerinde uzmanlaşmalı. Ülkece dünyaya satacak birşeyler üretmeli, bu konuda markalar çıkartmalıyız. Buda dış ticarette elimizi güçlendirecek, uzun vadede enflasyonun düşmesine neden olacaktır.
  • İsraftan kaçınmak, yine enflasyonun düşmesine neden olacak durumlar arasındadır. İsraf, dinimizce de günahtır. Her yıl 2,1 milyar ekmek çöpe gidiyor. Daha birçok israf ettiğimiz şeyleri sıralayabiliriz burada.
  • İthal edilen ürünleri daha bilinçli kullanmak. Bir telefon, bilgisayar yada arabayı satın aldığınızda sizin olur. Fakat, bu ürünler temelde devletindir. Eğer bilinçsiz kullanıma bağlı olarak herhangi bir parça bozulduğunda yenisini almak istediğinizde yine dışarda üretildiği için ithal edilmesi gerekir. Bu nedenle bilinçli kullanarak hem kullanım süresini uzatabilir, hemde aile ekonominize katkıda bulunmuş olur, hemde enflasyonun düşmesine yarar sağlayabilirsiniz.
[oneri]

Bir örnek vermek gerekirse, Japonlar Amerika’dan kola ithal etmektedir. Aldıkları kutu kolaları geri dönüştürüp, jilet yaparak tekrar Amerika’ya daha pahalı şekilde satmaktadır. Bu şekilde Japonlar Mutlak üstünlükler teorisine uygun olarak yaptıkları bu ticaretten karlı çıkmakta ve dış ticarette elini güçlendirmektedir.

Gözden Geçir...

agri iptv

agri iptv

agri iptv satıcısı varmi vaav iptv olarak donmadan ve kesilmeden, Binlerce (50.000) kanal ile kaliteli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir