Emlak vergisi Nedir ? Kimler Emlak vergisi Öder ?

Emlak vergisi ülkenin tamamını ilgilendiren ve en geniş hacme sahip bir vergi türüdür. Emlak vergisi bin üç yüz on dokuz sayılı kanun gereğince gayrimenkul sahibi olan herkes den alınması zorunlu bir vergidir (belli istisnalar harici). Bu vergi bin dokuz yüz doksan yılından günümüz sürecine kadar belediyeler tarafından halktan tahsis edilmektedir. Emlak vergisi iki türden oluşmaktadır arazi vergisi ve bina vergisidir. Emlak vergisinin ödeme biçimi ise yılda bir kezdir ve tek seferde ya da iki taksit şeklinde ödenebilmektedir. Ödemekte olacağınız vergi oranları ise konum, arazi boş mu veya dolu mu ? Bina türü nedir ? Ticari mi yoksa konut mu ? şeklindedir.

Kimler Emlak Vergisi Ödemek Zorundadır : Bir gayrimenkul tapusunda ismi geçmekte olan kişi ya da kişiler bu vergiyi ödemek zorundadır. Tapusu olamayan gayrimenkullerde ise yeminli noterden imzalayacağınız senet ya da sözleşme ile birlikte vergi ödeme süreciniz başlamış olacaktır. Miras yolu ile gayrimenkul sahibi olan kişilerde vasiyet de isimleri geçiyorsa vergi ödemler. Fakat gayrimenkul sahibi vefat ederse ve gayrimenkul vasiyetnamede ki kişilerin üstüne geçerse kişiler kendi aralarında anlaşıp her yıl zorunlu olarak vergiyi ödemek zorundadır.

Emlak Vergisi Hangi Zamanlarda Ödenir : Emlak vergisi her yıl tek ya da çift taksit olarak ödenir. İlk taksit yeni ilk ayın ilk gününden mayıs ayının son iş gününe kadar olan süreçte ödenmek zorundadır. İkinci taksit ise haziran ayının başı ve kasım ayının son iş gününe kadar ödenmek zorundadır. Emlak vergisi metre kare başına hesaplanır. Güncel fiyatları takip edin. Borcu ödemez iseniz her geçen gün faiz işler ve en son gene ödeme yapmaz iseniz bina ya da arazi devlet tarafından borcunuzun karşılığı olarak el konulabilir. 

Emlak Vergisi Ödenmeyecek Durumlar : Devlete durduk yere ödeme yapmamak için sizde bu kategori içerisinde olup olmadığınıza bakmakta fayda var. Ödemeyecek kişi ve durumlar ;

  • Emekli iseniz,
  • Bir işiniz yok ise,
  • Sabit bir geliriniz yok ise,
  • Ev hanımıysanız,
  • Gazi iseniz,
  • Gazi ve şehit eş/çocukları,

Tüm bu maddelerdeki sayılanlar tek bir şart aranıyor eviniz iki yüz metre kareyi geçmeyecek.

Gözden Geçir...

Evliya Çelebi Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Evliya Çelebi Kimdir? Aslen Kütahyalı olan Evliya Çelebi, İstanbul ile Kütahya arasında sık sık gidiş geliş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir