telefon ekranı kendi kendine basıyor çözümü
telefon ekranı kendi kendine basıyor çözümü

Telefon Ekran Tuşları Kendi Kendine Basıyor Sorunu Nasıl Giderilir?

Telefonun kendi kendisine basması sorunu ekranı kullanmanızı oldukça zorlaştırır. Eğer telefonunuzda hayalet tuşlar devrede ise kontrolü kaybedebilirsiniz. İstemediğiniz yerlere girebilir hatta aramalar yapabilir size zorluk çıkarır. Telefon Ekran Tuşları Kendi Kendine Basıyor Çözelim Artık.

Hatta daha da ötesi, siz telefonu kullanmak yerine telefon sizi kullanmaya başlayacağı için telefonu kullanmak eziyet haline dönüşebilir. Bu yazımızda böyle bir sorun karşısında izlemeniz gereken yollar hakkında bilgiler alacağız.

Şayet telefonunuzun tuşları kendi kendine basıyorsa bu yazımızda sorununuzun çözümünü bulabilirsiniz.

Tuşların Kendi Kendine Basmasının Sebepleri Nelerdir?

Ekranın kendi kendine basması sorunu pek çok sebepten kaynaklanabilir. Bu sebepleri tek tek kontrol ederek sorunun kaynağını bulabilir ve çözüm arayabilirsiniz.

  • İlk akla gelen telefonun düşük kalitedeki bir şarj kablosu ile şarj edilmesidir. Bu durum telefonda sayısallaştırıcı arızasına neden olabilir. Bu aparat telefondaki dokunuşları algılayan sensördür. Eğer arızanın sebebi buysa telefonu şarjdan çektiğinizde düzelmesi gerekir. Eğer sürekli olarak bu kabloyu kullanmaya devam ediyorsanız sensörün arızalanması nedeniyle ekranın kendi kendine basması sorunu devam edecektir.
  • Dokunmatik ekranlar çok küçük tellerden oluşan ızgara şeklinde bir malzemeden yapılmaktadır. Ekrana dokunulunca bu devre çalışır. Çalışması için gerekli olan elektrik ise insan parmağının dokunuşundan sağlanır. Eğer terliyseniz, eliniz ıslaksa, ekran ıslandıysa gibi hallerde dokunulan ekranda da sıvı kalır. Bu sıvılarda amonyak, tuz ya da diğer maddeler olabilir. İşte bunlar ekranda iletkenliği devam ettireceği için ekran kendi kendine dokunmaya devam eder. Telefonu mutlaka temiz ve kuru elinizle kullanmanız gerekir.
  • Telefonunuzda kullandığınız ekran koruyucu temperli cam ya da plastik olabilir. Ancak bu malzeme kaliteli değilse yine iletkenlik etkilenir. Ekrana yanlış sinyaller verileceği için telefonun kendi kendine basması sorunu ortaya çıkacaktır. Cihazda böyle bir sorun varsa ekran koruyucu kullanmamak daha avantajlıdır.
  • Rakiplerine göre nispeten olan ucuz olan telefonlarda sayısallaştırıcılar kalitesiz olabilir. Bunlarda üretim kaynaklı olarak ya da sonradan sorun yaşanabilir.

Ekranın Kendi Kendine Basma Sorunu Nasıl Çözülür?

Öncelikle telefonunuzdaki ekranın kendi kendine basması sorunu için yukarıdaki maddeleri değerlendirin ve çözümünü deneyin. Eğer sebep bunlardan hiçbiri değilse muhtemelen teknik bir arızayla karşı karşıyasınızdır.

Çözüm için uygulama yüklemek, ayarları değiştirmek gibi vaatler maalesef kalıcı değildir. Bunun yerine cihazı teknik servise götürüp sorunun kaynağını belirlemek gerekir.

Eğer uygun maliyete çözüm sunuluyorsa değerlendirebilirsiniz. Aksi takdirde yeni cihaz almanız gerekebilir. Çünkü bu sorun kendi çabanızla üstesinden gelebileceğiniz kolaylıkta bir sorun değildir.

Nasıl Önlemler Alınabilir?

Android telefon ekranının kendiliğinden basması sorunundan kurtulmak için öncelikle telefon alırken önlem almalısınız. Gorilla veya Dragon Trail ekran koruması olan telefonlarda bu sorun yaşanmaz. Eğer Samsung, iPhone gibi cihazlar pahalı gelirse Xiaomi ya da Nokia gibi markaları tercih edin.

Telefonu kullanırken ekranın çizilmemesine dikkat edin. Risk yüksek değilse ekran koruyucu kullanmayın. Ekranı ara sıra mikrofiber bezle temizleyin ve temiz ellerle kullanmaya dikkat edin.

Bu önlemleri aldığınız takdirde ekran olması gerektiği gibi çalışmaya devam edecektir. Telefon Ekran Tuşları Kendi Kendine Basıyor sorunu artık çözülmüştür.

telefon tuşları kendi kendine basıyor
telefon tuşları kendi kendine basıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir