Dünyanın Merkezi Neresi ? Türkiye’de mi Yer Alıyor ?

Hakkında efsaneler, filmler, diziler ve kitaplar yazılmış olan dünyanın merkezi tam olarak neresi ? Google Map ve Amerikalı bilim insanlarına göre Çorum ve Ankara civarında kırsal bir alana tekabul eden hesaplamalar dünyanın merkezinin Türkiye’de olduğunu doğruluyor.

Matematiksel verilerle birlikte yapılan ölçümler sonrası dünyanın merkezinin Ankara’nın 150 km güneydoğusu ve Çorum kırsalı arasında bir yer olduğunu gösteriyor.

Dünyanın merkezi Çorum mu ?

Google haritalar uygulamasında dünyanın merkezini Çorum olarak işaretlemiş durumda. Ayrıca ABD’li Andrew J. Woods isimli fizikçi 1973 yılında bu bilgiye çoktan ulaşmıştır. Ona göre de yapılan hesaplamalar doğrultusunda dünyanın merkezi Çorumdur. 2003 yılında Holger Isenberg tarafından geliştirilen yüzey ölçümleme modelinde de dünya merkezi Çorum olarak çıkmıştır.

Müslüman Bilim insanlarına göre Dünyanın Merkezi Mekke’dir.

2008 yılında toplanan Jeoloji konusunda yetişmiş bilim insanları Katar’ın Doha şehrinde dünyanın merkezinin Mekke olduğunu kabul etmişlerdir. İddaaları ise Greenwich saat dilimi (GMT) yerine Mekke saat dilimiyle ölçtüklerinde dünyanın merkezinin Mekke olarak çıkması.

Londra Dünyanın Merkezi mi ?

Londra dünyanın değil, zamanın merkezidir. GMT olarak adlandırılan ve Greenwich bölgesinin “0” noktası olarak adlandırılan Londra zamanın merkezi olarak kabul edilir. Her boylam arası 4 dakikalık bir zaman dilimi farklılığı olduğunu ve bu yönde küresel bir zaman diliminin ortaya çıktığı Greenwich gözlem evi dünyanın merkezinin Londra olduğunun zannedilmesine neden olmuştur.

Bilimsel olarak Çorum’un dünyanın merkezi olarak kabul edilmesi gerekir. Yapılan güncel ve geçmişteki ölçüm ve hesaplamalarla Çorum kırsalı ve Ankara’nın 150 km güneydoğusu dünyanın merkezidir.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir