Çarşamba , Haziran 16 2021

Dünyadaki Müslüman Ülkeler

Dünya yüzeyine indirilen son peygamber HZ. Muhammed (S.A.S.) ve son kitap Kur’an-ı Kerim’dir. Müslümanlığı benimsemiş, dünya yüzeyine yayılmış ülkeler haricinde diğer ülkelerde de dinimizi kabul etmiş insanlar bulunmaktadır. Dünya yüzeyinde toplamda 1,6 milyar insan islam dinine gönül vermiştir.

İslam dünyası geniş bir coğrafyaya yayıldığını göreceksiniz. Bu toprakların çoğunluğu bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde yer almaktaydı.

İslam Ülkeleri :

Afganistan İslam Cumhuriyeti, Pakistan İslam Cumhuriyeti, İran İslam Cumhuriyeti, Suudi Arabistan Krallığı, Moritanya İslam Cumhuriyeti ve Yemen Cumhuriyeti islami yönetim şeklini benimsemiş ülkelerdir.

İslamı Devlet Dini Olarak Tanımlayan Ülkeler ? 

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Maldiv Cumhuriyeti, Mısır Arap Cumhuriyeti, Fas Krallığı, Irak Cumhuriyeti, Somali Federal Cumhuriyeti, Ürdün Haşimi Krallığı, Tunus Cumhuriyeti, Kuveyt Devleti, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya Devleti, Brunei Barış Ülkesi Devleti,Malezya, Filistin ve Lübnan’dır. Bu ülkelerin anayasalarında dinin islam olduğu açıkça yazılmıştır.

Laik ve Müslüman Devletler

Arnavutluk Cumhuriyeti, Kırgızistan Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti, Mali Cumhuriyeti, Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,Bosna-Hersek, Federal Nijerya Cumhuriyeti, Başkurdistan Cumhuriyeti, Senegal Cumhuriyeti, Burkina Faso, Suriye Arap Cumhuriyeti, Çad Cumhuriyeti, Tacikistan Cumhuriyeti, Dağıstan,Tataristan Cumhuriyeti, Gambiya Cumhuriyeti, Gine Cumhuriyeti, Türkmenistan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti, Özbekistan Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti, Kosova Cumhuriyeti yer almaktadır. Din ve devlet işleri ayrılsada burada yer alan ülkelerin kabul görmüş dini islamdır.

Dini bilgi tanımlanmamış ülkeler

Abhazya Cumhuriyeti, Endonezya Cumhuriyeti, Çeçenistan Cumhuriyeti, Nijer Cumhuriyeti, Cibuti Cumhuriyeti, Sierra Leone Cumhuriyeti, Sudan Cumhuriyeti ve Eritre Devleti’dir. Yine bu ülkelerde anayasal olarak herhangi bir tanım yapılmasa da kabul görülmüş din islamdır.

Dünyanın en kalabalık müslüman ülkesi hangisidir ?

Müslüman nüfusu bakımından dünyanın en yoğun ülkesi Endonezya’dır. 216 milyon müslümanın yaşadığı Endonezya’da islam nüfusu %90 civarındadır.

Gözden Geçir...

Menopoz Nedir

Menopoz Nedir? Belirtileri Tedavisi ve 5 Teşhis Önerisi?

Menopoz nedir! Hakkında çok şey söyleniyor, ancak herkes bunun ne olduğunu ve kadınlar için ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir