DSR Ameliyatı Nedir? DSR Nedir?

DSR Ameliyatı Nedir?

Gözler, gözyaşı bezinin salgılamış olduğu sıvı ile beslenmektedir. Göz yaşı bezinden salgılanan bu sıvı, bir yandan gözün ön kısmını temizlerken bir yandancda kuruluk önleyici maddeler salgılayarak yüzü korur ve besler. Eğer gözyaşı kanallarında bir sorun yoksa bu sıvı işlevini tamamladıktan sonra burun kanalı ile vücuttan çıkar ancak, tıkanıklık gibi önemli bir sorun mevcutsa gözlerde sulanma ya da yanma meydana gelebilir. Bu nedenle akıntı ve çapaklanma gibi durumlar ile karşılaşılır. Gözyaşı kanalında iltihaplanma söz konusu olduğunda ise göz yaşı kesesinde şişme görülebilir. Şişen bölge , burun ve göz arasından rahatlıkla görülür. Bu tip sorunlar ile baş vuran hastalar genellikle gün içinde devamlı göz sulanması, çapaklanma ve rüzgarlı havalarda göz sulanmasından muzdariptirler.

Çapaklanma, sulanma ve benzeri şikayetler bir ilaç yardımı ile çözülebilir. Ancak kanal tıkanıklığı söz konusu olduğu zaman bu şikayetler devamlı olarak tekrarlayacaktır. Bu operasyona DSR ameliyatı adı verilmektedir.  DSR ameliyatı nedir bu rahatsızlıktan  muzdarip olan çoğu kişinin sormuş olduğu sorular arasında yer almaktadır.

DSR Ameliyatı Detayları

DSR ameliyatı nedir sorusunu araştıran hastalar için kısa ve öz bir şekilde açıklama yapmak daha doğru olacaktır. Gözyaşı kanal tıkanıklığının tek çözümü tıbbi müdahaledir ve başka hiçbir çözüm yolu bulunmamaktadır. Bu hastalığın iki farklı tıbbi cerrahi seçeneği vardır. Birinci tedavisi; gözyaşı kesesinden burnun iç kısmında bulunan kemik genişletilir ve cilde neredeyse 1 cm boyutunda bir kesik atılır. İkinci yöntemde yapılan işlemse burun içinde gerçekleşir. Burun içinden kemik ve kese açılarak yapılan bu işleme ‘’Endoskopik DSR’’ adı verilir. DSR ameliyatı detayları konusunda başarı oranının yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Ancak Endoskopik DSR ameliyatında kese içi görülemediğinden dolayı başarı olasılığı düşüktür. Bu operasyon seçeneği burun içi tıkanıklıklarda daha başarılıdır.

DSR Ameliyatı Yapılmazsa Ne Olur?

DSR ameliyatı yapılmazsa ne olur gibi sorular ile oldukça fazla karşılaşılmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğu taktirde gözyaşı yolları enfeksiyon ile dolarak, oluşan mikroplar göz ve göz çevresine yayılır. Bu nedenle menenjit, böbrek hastalıkları gibi daha fazla rahatsızlığı beraberinde getirebilir. Göz yaşı kanalı tıkanıklığı bulunmakta olan hastalara katarakt ameliyatı yapmak da oldukça riskli bir durumdur. Gözyaşı tıkanıklığı yaşayan hastalara, yeni bir yöntem olarak geliştirilen lazer operasyonları da yapılabilmektedir. Bir diğer adı ile Multidiod Laser SDR olarak bilinen bu yöntem DSR ve Endoskopik DSR adı verilen iki yöntemin de birleştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Lazer yönteminde herhangi bir kesi yada dikiş izi olmaz.

DSR Lazer Avantajları

Multidiod Laser DSR yani lazer yöntemi kullanılarak yapılan ameliyatlarda göz kapağı içerisinde bulunan ve punktum adı verilen göz yaşı deliklerinden içeri girilerek, gözyaşı kesesi ve kemik arasında kapanmış olan bölge Diod Lazer ile açılabilir. DSR  Lazer avantajları içerisinde bu yöntem kullanıldığı için herhangi bir ize rastlanmaz. Operasyon sırasında endoskop ile izlenerek açılan değilin yeterli ebatlara geldiğinden emin olunması sağlanır. Diğer yöntemlerde meydana gelen kanama sorunu Lazer DSR operasyonunda neredeyse hiç görülmez.

Göz yaşı ameliyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir