Doktor Ox’un Deneyi Kitap Özeti

Birbirinden harika macera romanları yazan yazarımız bu kısa hikaye kitabında kendini bir deneye adamış doktorun yıllardır sakinliğini koruyan Quiquendone halkını deneyinde kullanışını alaycı ve eğlenceli bir dille anlatmıştır.

Şehrin her bir yanına ulaşan borular sayesinde saf oksijen verip bu sessiz sakin şehrin sakinlerini kavga kaos ile tanıştıran Doktor Ox işleri bir adım ileri taşıyarak dokuz yüz yıl önce bir bir ineğin otlamak için Quiquendone topraklarına girmesiyle casus belli elde ettiği Virgamenler ile savaşa neden olabilecek kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

[reklam]

Neyseki hikayenin sonunda Virgamenliler sakin alçakgönüllü Quiquendonelilerin bu durumu bahane ederek bir savaş çıkarmayacağını düşündükleri için gelen habercileri gülerek geri göndermiş hikayenin sonlarına doğru Asistan Ygene bu deneyi bir savaş çıkmadan kasaba sakinlerine anltabilmiştir.

Okuyucu kitabın her sayfasında deneyin izlerine rastgelsede son bölümlerde Belediye Başkanı Van Tricasse ile danışmanı Niklausse şehrin en yüksek üç yüz elli yedi ayak yükseklikte bulunan gözetleme kulesine çıkışları yol üzerindeki kavgaları ve kulenin üstüne çıktıklarındaki sakinlikleri deneyin işe yaradığını okuyucuya yansıtmaktadır.

[reklam]

Bir solukta okuyacağınız bu güzel hikayenin kahramanlarını uzun uzun anlatmayacağız. Bir deney uğruna sakinlikleriyle nam salmış bu güzel kentin yakışıklı çocukları, güzellikler abidesi genç kızları yaşadıkları aşkları, şişman göbekli güler yüzlü ileri gelenlerini aklınızda canlandırmakta elimizden gelebilecek birşey değil maalesef.

Kitaptan bazı betimlenmiş resimler..

Kule girişinde aşağı inmeye çalışan Belediye Başkanı ve Danışmanı kule bekçisiyle karşılaşır.
Kulenin en üstünden Belediye başkanı ve Danışmanı..

Fakat eğer hala okumadıysanız bir solukta okuyabileceğiniz eğlenceli bir dünyaya sizi götürecek bu güzel Jules Verne eserini şiddetle tavsiye ediyoruz.

YazarJules Verne
YayınEviİş Bankası Kültür Y.
Sayfa90
ÇevirmenAlev Özgüner
Orjinal DiliFransızca
Yayım Yılı1872

Sizde bu kitabı okuduysanız yoruma okudum yazıp, kitaptan aklınızda kalan bir bölümü bizimle paylaşabilir misiniz ?

3 Yorumlar

  1. dünyanın en iyi bilim kurgu romanı.

  2. Siz manyak mısın çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir