Dizanteri Belirtileri

Dizanteri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Dizanteri Tedavisi

Dizanteri, şiddetli ishal olarak bilinen bulaşıcı bir hastalıktır. Şiddetli ishalin yanında kanlı ishal olarak da karşımıza çıkabilir. 

Belirtileri ve semptomları genellikle hafiftir ve bir iki gün içerisinde geçmektedir. Dizanteri kanlı ishale neden olmaktadır ve bağırsak enfeksiyonu olarak da bilinmektedir.  Bağırsak bölgesinde amip ve basil olarak bilinen iki farklı parazitin ortaya çıkmasının sonucunda kişide dizanteri hastalığı başlar. Genellikle kötü hijyen sebebiyle de bu dizanteri hastalığı yayılmaktadır.

Basilli dizanteri vücuda girdikten sonra iki ya da yedi gün içerisinde etkisini gösterir ve kişi rahatsız etmeye başlar. Amipli dizanteri ise on ya da yirmi bir gün içerisinde belirtilerini göstererek kişiyi rahatsız etmeye başlar.

 Hastalık 3 ya da 7 gün içerisinde kendi kendine geçtiği için genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Dizanteri tedavisi için genellikle bol miktarda sıvı tüketilmesi tavsiyesinde bulunulur.

Dizanteri Tedavi Yöntemleri

Dizanteri Nedenleri

Dizanteri nedenleri arasında sayılabilecek bakteriyel enfeksiyonlar Salmonella, Shigella, E. Coli ve Campylobacter’den oluşur. Bu bakteriyel enfeksiyonlar kalın bağırsağı etkileyerek dizanteri adlı hastalığın oluşmasına sebep olur.

Bu bakterilerin oluşmasına sebep olacak durumlar ise dikkat gerektiren konuların başında gelmektedir. Örneğin kirli havuzlarda yüzmek ya da tuvaletten çıktıktan sonra ellerin yıkanmaması gibi durumlar, dizanteri hastalığına sebep olabilecek durumların başında gelmektedir.

Meyve ve sebzelerin yıkanmaması ya da sağlıksız beslenmek de dikkat edilmesi gereken konulardan bazılarıdır. Sağlıksız beslenmenin yanı sıra tarihi geçmiş ve bozulmuş besinler tüketmekte dizanteri hastalığına yol açabilecek önemli konuların başında gelmektedir.

Bu hastalığı yaşamak istemeyen insanların hijyen kurallarına dikkat etmesi ve yeterince özen göstermesi gerekir.

Dizanteri Nedenleri

Dizanteri Belirtileri

Dizanteri belirtileri arasında yüksek ateş ve kanlı ishal bulunmaktadır. Aynı zamanda şiddetli karın ağrısı ve iştahsızlıkta belirtileri arasındadır. Mide bulantısı ve kusma da belirtileri arasında sayılabilecek durumlardır. Dizanteri hastalığı ilk 3 ve 7 gün arasında kendi kendine geçebileceğinden dolayı tedaviye gerek duyulmaz.

Sadece şiddetli karın ağrısını gidermek için ağrı kesiciler tüketile bilinir. Fakat hastalığın şiddetli olması durumunda bol miktarda sıvı tüketmek ve rehidrasyon solüsyonları kullanmak gerekebilir. Bunun yanı sıra bulaşıcı bir hastalık olduğundan bu riski azaltmak için evde kalmak ve dinlenmek önemlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir