Deep Freeze nasıl kaldırılır ? Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır?

Deep Freeze yazılımı günümüzde popülerliğini yitirmiş olsa da, 4 – 5 yıl öncesine kadar internet kafe ve bilgisayar laboratuvarı gibi alanların vazgeçilmeziydi. Değişiklikleri kaydetmediği için bazen uygulamayı kaldırmak gerekebiliyor. Deep Freeze nedir? Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır? Her iki soruyu da cevapladık.

Deep Freeze nedir?

Deep Freeze

Faronics’in geliştirdiği Deep Freeze, Windows ve macOS işletim sisteminde çalışan, yapılan değişiklikleri yeniden başlatma sonrasında geri alan bir uygulama. Deep Freeze aktifken, sistem üzerinde bir değişiklik yapıldığında hepsinin geri alınması için tek yapmanız gereken sistemi yeniden başlatmak.

Sistemde yaptığınız değişiklikler geri alınacak, dosyalar silinecek. Peki neden tercih ediliyor? Bir örnek ile açıklamak gerekirse: internet kafedeki bir bilgisayarı her gün onlarca kişi kullanılıyor. Herhangi birisinin ayarları bozması, virüslü bir USB bellek takması veya oyunları silmesi diğer kullanıcıları doğrudan etkiliyor.

Her defasında bilgisayarı düzeltmek oldukça zorlaşacağı için sisteme her şey yüklendikten sonra Deep Freeze kuruluyor ve aktif hale getiriliyor. Bu sayede her yeniden başlatma sonrasında bilgisayar programın aktif edildiği hale dönüyor.

Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır?

Eğer  Freeze şifrenizi biliyorsanız, yapmanız gereken oldukça basit. Ancak şifreyi unuttuysanız işler biraz daha zorlaşıyor. Şimdi ilk yöntem ile yani şifreyi bildiğiniz senaryo ile başlayalım.

1 – Ekranın sağ alt köşesinde bulunan sistem tepsisindeki (saatin yanında) Freeze ikonuna SHIFT tuşuna basılı tutarak iki kere tıklayın.

2 – Açılan ekrana şifre girdikten sonra klavyeden Enter‘a basarak giriş yapın.

3 – Karşınıza çıkan Tercihler ekranında Boot Thawed seçeneğine tıklayın. Bu Freeze’nin devre dışı kalmasını sağlayacak, ancak bunun için Apply and Reboot‘a tıklayarak sistemi yeniden başlatmanız gerekiyor.

4 – Bilgisayar yeniden başlattıktan sonra sistem tepsinindeki (ekranın sağ alt tarafında) Dep Freeze ikonunda X işaretini görmelisiniz. Bu ikon uygulamanın devre dışı olduğu anlamına geliyor. Eğer X işaretini görmüyorsanız, üstteki adımları tekrar etmeniz gerekiyor.

5 – X işaretini görüyorsanız, uygulamayı kaldırmak için kurulum dosyasına (DFStd.exe) ihtiyacınız var. Buraya tıklayarak dosyayı indirdikten sonra çalıştırmanız ve Uninstall seçeneğine tıklamanız yeterli olacak.

Bilgisayarı tekrar yeniden başlattıktan sonra Deep Freeze uygulamasına tamamen veda etmiş olacaksınız.

Deep Freeze şifre kırma – Şifresiz kaldırma

1 – Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS‘a giriş yapın. Bunun için F2, F10 veya Delete‘ye basmanız gerekiyor. Bilgisayar üreticisine göre değişiklik gösterdiği için hangi tuşla gireceğinizi net olarak söylememiz pek mümkün değil.

2 – Freeze’in devre dışı kalmasını sağlamak için sistem tarihini yaklaşık 10 yıl geriye alıyoruz. BIOS ekranında sistem tarihi genellikle ilk bölümde yer alıyor. Üstüne geldikten sonra Enter tuşuna basmanız ve tarihi girmeniz genelde yeterli olmaktadır.

3 – BIOS ayarlarını kaydedip sistemi yeniden başlattıktan sonra Windows’un gelişmiş başlangıç menüsüne giriş yapmak için açılış sırasında sıkça F8 tuşuna tıklayın. Açılan ekranda Hata Ayıklama Modu’nu seçin.

4 – Windows logosunu gördükten hemen sonra sistem açılmadan CTRL + ALT + DELETE tuşlarına basın ve Görev Yöneticisi’ni başlat seçeneğine tıklayın.

5 – Görev Yöneticisi açıldığında İşlemler sekmesine geçiş yapın ve FrzState2K.exe işlemini bulun. Ters tıklayarak İşlemi Sonlandır seçeneğine tıklayın.

6 – Deep Freeze’den tamamen kurtulmak için yüklü olduğu klasörü silmeniz gerekiyor. 32 Bit işletim sistemi kullanıyorsanız C:\Program Files\Faronics\ klasörünü, 64 Bit işletim sistemi kullanıyorsanız C:\Program Files (x86)\Faronics klasörünü silmeniz gerekiyor.

Not: Program Files klasörünü silmeyi denemeyin, sadece Faronics klasörünü silmeniz gerekmektedir.

7 – Tabi klasörü silmek yeterli olmuyor. İşletim sistemi üzerindeki tüm kayıtları ortadan kaldırmanız gerekiyor. Bunun için Başlat > Çalıştır yolunu takip ederek “regedit” yazın. Veya Başlat menüsüne doğrudan Kayıt Defteri yazabilirsiniz.

8 – Kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ bölümüne girdikten sonra burada Farconis’e ait olan tüm kayıtları silmeniz gerekmektedir.

9 – Tebrikler, bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra bu yazılımdan tamamen kurtulmuş olacaksınız.

Deep Freeze kaldırma nasıl yapılmaktadır ? ve Deep Freeze nedir? sorularına cevap verdiğimiz bu rehber hakkında görüş ve önerilerinizi, işlemler sırasında takıldığınız noktaları yorumlar bölümünden bizlerle paylaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir