Ddos Saldırılarına Karşı Yapılması Gerekenler

DDOS’ un (Distrubuted Denial Of Service Atack) en düz haliyle tanımını yapacak olursak; e-posta sistemleri, online ödeme sistemleri, web siteleri vb. gibi sistemlerin karşılayabilecekleri yoğunluğun cok üstünde bir yoğunluk gelmesiyle ya da hedef sistemin kaynaklarını aşırı bir derecede tüketmesi ile sistemin işlev göremez hale ya da geçici olarak hizmet verememesine yol açmaktadır. Bu duruma verilebilecek en güzel örnek bir postane canlandırın aklınızda bu postanenin günlük posta alabilmesinin üst limiti on bin posta olsun saldırganlar sistemi yavaşlatmak istiyorlarsa  yirmi bin posta yollarlar ama saldırganlar sistemi çökertmek istiyorlar yüz bin posta yolluyarak postanin üst limiti aşmış olur ve postane iş göremez yani işlevsiz hale gelmiş olur.

SOME Ekibi : Eğer büyük bir firma iseniz Siber Olaylara Müdahale Ekibi toplamanız gerekmektedir. Bu ekip her türlü siber saldırı için stratejik plan hazırlamaktadır.

Saldırının Akışını Karadeliğe Yönlendirmek :  Sink-holink olarak da bilinen bu yöntem saldırı trafiğini var olmayan bir hedefe yönlendirebilminizi sağlar. Fakat bu yönlendirmede sisteme gelen normal ziyaretçi paketleride karedeliğe düşecekdir. Bu sorun içinde de çözüm olarak normak firewall cihazları yerine daha büyük ağ trafiğini kaldırabilecek application delivery kullanmanızı tavsiye etmek daha doğru olur.

İnternet İçin Güvenlik Tedbiri : İnternet servis sağlayıcıların çoğu ddos koruma hizmeti sunmaktadır.  Ola ki şirketinizin internetinde aksama meydana gelecekse ve bu aksamalar size zaman kaybı ya da para kaybı yaratacağını düşünüyorsanız bu hizmet hakkında bilgi almanızda fayda var.

Firewall Ve Router Cihazları ile DDOS Saldırılarını Engellemek : Router ve Firewall cihazları temel olarak bazı ping ve ddos saldırılarını engellemekte kullanılabilmektedir. Bunun için herhangi bir saldırıya maruz kalmadan ayarlarını yaptırmanız gerekmektedir. IDS ve IPS çözümlemelerini de bu sürece dahil ederseniz gelişmiş ddos saldırılarını önleyebilir. Bu cihazlar ağda herhangi bir anormallik tespit ettiği zaman saldırıyı firewall cihazı üzerinde engellemektedir. 

Gözden Geçir...

Meyve Ve Sebzeler Nasıl Yıkanır ?

TARIMSAL İLAÇLARI UZAKLAŞTIRIN Pandemi olsun veyahut olmasın meyve ve sebzeleri yemeden evvel kesinlikle yıkamak gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir