Darboğaz Testi İle En İyi Donanım Nasıl Belirlenir?

Darboğaz testi nedir, ekran kartı ile işlemcilerdeki darboğaz sorunu ile ilgili yapılması gerekenler nelerdir? Oyunlar ve uygulamalar için doğru donanım tercihi yapmanızı sağlayacak test sayesinde zamanınız ve ödeyeceğiniz ücret boşa gitmeyecek. Darboğaz Testi İle En İyi Donanım Nasıl Belirlenir?

Sistem için doğru olan donanım, her zaman pahalı tercihlerden oluşmayabiliyor. Darboğaz testi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Darboğaz testi nedir?

Güçlü performans isteyen ve özellikle oyun gibi işlemci ve geçici bellek tüketen programları kullananlar için bilgisayarda darboğaz dikkat edilmesi gerekilen bir konudur.

darboğaz testi

İşlemci ve ekran kartı darboğaz şeması

Bir bilgisayarda iyi sonuç alınması için işlemcilerin ve ekran kartları uyumlu olarak çalışması gerekir. İyi bir ekran kartı performans olarak onu karşılayacak bir işlemci ister. Eğer kartlar ve işlemciler arasında teknolojik farklar oluşursa darboğaz sorunu ortaya çıkar.

Yetersiz işlemci tespiti

Darboğaz testi yapmak için basit bir adım atabilirsiniz. Ekran ve işlemci performansı isteyen bir oyun oynarken ne kadar CPU harcandığını inceleyebilirsiniz.

Eğer işlemciniz kartınızdan fazla (yüzde 80 – 95 gibi) işlemci belleği kullanıyorsa bu kartınızın yeterli ancak işlemcinizin yetersiz olduğunu gösterir. Kartların işlemcide tuttuğu yer için yüzde 40 – 65 arası yeterli görülebilir.

Darboğaz Testi İle En İyi Donanım Nasıl Belirlenir?

Darboğaz testi işlemci ve ekran kartlarının birbirini uygun şekilde karşılayıp karşılamadığını görmek için yapılır. Her zaman en yeni modellerle bilgisayar toplamak olumlu sonuç alınacağı anlamına gelmez.

Darboğaz testi ne işe yarar?

Darboğaz için test yapmak için öncelikle bilgisayarınızın sistemini analiz etmeniz gerekir. Bu testleri uygulayanların yorumlarını sosyal medya üzerinden takip etmek de son derece yararlı olur.

Bilgisayarın özelliklerini görme ve donanım yapısını anlamak için masa üstünüzde bulunan bilgisayar/bilgisayarım sekmesine sağ tıklayıp “özellikler” sekmesini seçebilirsiniz. Aygıt yöneticisi üzerinden işlemci ve diğer donanım parçalarının marka ve özelliklerini görebilirsiniz.

Darboğaz Testi İle En İyi Donanım Nasıl Belirlenir?

Darboğaz test aracı

Sistem özellikleri ve makinenizdeki donanımı öğrendikten sonra buradan ilgili sayfaya girebilir ve sistem çakışmalarınızı hesaplatabilirsiniz: Bu sayfayı kullanırken darboğaz hesaplama için geçici bellek (RAM) kapasitesini, ekran kartı modelinizi ve işlemci türünüzü seçmelisiniz. Hesaplama yapıldıktan sonra sistem size tahmini bir yanıt verecektir.

Darboğaz testi sisteminizi görmenizi sağladığı gibi yeni toplayacağınız bilgisayarda uyumlu donanımlar seçmenize yardımcı da olacaktır. .

Darboğaz Testi İle En İyi Donanım Nasıl Belirlenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir