Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtileri

 Çocuklardaki şeker hastalığı nadir olarak görülmesine rağmen; en önemli özelliği hayat boyu süren bir hastalık olmasıdır.Genellikle insülin yetersizliği sonucunda ortaya çıkar ve kan şekeri oranının yükselmesi ile seyreder. Şeker hastalığının kontrol altına alınmaması durumunda erken yaşlarda böbrek yetmezliği, kalp ve damar hastalıkları, görme kaybı ve sinir hücrelerinde zedelenme gibi durumlar görülebilir. Sürekli uyku hali, aşırı yorgunluk hissi de bu süreçte baş gösteren sorunlardan biridir. Çocuklarda şeker hastalığı belirtileri arasında yetişkinlerde de olduğu gibi bol su tüketimi, iştah artması ve sık sık idrar yapmak gibi durumlar görülebilir. Bunun yanı sıra çocuklar, iştah artışına rağmen hızlı kilo kaybına uğruyorlarsa, mutlaka şeker hastalığı konusunda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Aileler; çocuklarda şeker hastalığı belirtilerini, muayene öncesinde mutlaka paylaşmalıdır.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtilerinin Nedenleri

Çocuklarda şeker hastalığı belirtileri gözlemlendikten sonra, hastalığın nedenlerinin bilinmesi tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Tip 1 diyabet olarak bilinen bu hastalığın, tek bir nedenden oluştuğu söylenemez. Daha çok insülin eksikliğine bağlı olan bu hastalık, gün geçtikçe artmaktadır. Bu artışın en önemli nedenlerinden biri, yanlış beslenmeden kaynaklanan obezite olarak görülmektedir. Çocukların ilgisini çeken şekerli gıdaların, hazır yiyeceklerin aşırı miktarda tüketimiyle birlikte, üzüntü ve mutluluk hali de çocuğu olumsuz yönde etkileyebilir. Sadece yanlış beslenme sonucunda aşırı kilo almaktan ve duygusal durumlardan ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir.Doğuştan var olan yatkın doku grupları da çocuklarda görülen şeker hastalığı belirtileri gösteren, en önemli etkenlerden biridir.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtilerinin Tedavisi

Çocuklarda şeker hastalığı belirtilerinin tedavisi konusunda bilinmesi gereken ilk şey, hastalığın kontrol altına alınmasıyla birlikte hayat şartlarının iyileştirilmesinin hedef alınmasıdır. Bu hedef doğrultusunda, uzman doktorun verdiği reçete dikkate alınmalıdır. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli ve düzenli egzersiz ilekontrol altına alınması amaçlanmalıdır. Hekim kontrolünde olan çocuğun sıklıkla şeker ölçümünün yapılması gerekmektedir. İnsülin direncini arttırmaya ve korumaya yönelik, çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır.  İnsülin ilaçlarıyla, kan şekeri normal seviyede tutularak hastanın hayat şartları daha kolay yaşanabilir hale getirilir. Ve böylelikle belirtiler en aza indirgenebilir. Bunu sonucunda olası rahatsızlıkların engellenebilir olması, hayat kalitesini arttırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir