Çim Bakımının Püf Noktaları

Kesilen çimlerin artıkları ne yapılmalı? Çimenlere ne kadar besinin verilmeli? Çimenlik alanı nasıl havalandırılmalı?

Kesilen çimlerin artıkları toplanmalı mı yoksa bırakılmalı mı?

Çimenler biçilirken kesilen çimlerin artıkları malçlama veya gübreye dönüştürmek için kullanılabilir. Buradan tüm bu soruların yanıtlarının daha da fazlasına erişebilirsiniz.

Neden malçlama?

Kısa çim artıkları çimenlik alanların üzerinde malç görevi görmek üzere bırakılabilir. Bu şekilde, besin kaynağı ve toprağın kalitesi iyileştirilir. Daha uzun ot saplarını kurumaya bırakın ve ardından çimenlerin üzerinden süpürerek üç ila beş santimetre kalınlığında malç tabakası halinde çalıların, çitlerin ve ağaçların altına yayın.

Gübreye dönüştürme işleminin doğru yapılması

Ancak, kesilen çimen artıkları gübreye de dönüştürülebilir. Bu amaçla, en iyi yöntem ilk önce çimen artıklarını bir müddet kurumaya bırakmaktır. Böylelikle çimen artıkları çürümez ve gübre yığınında kötü kokular yaymaz, çimen artıkları organik gübre yığınına 10 cm’den daha yüksek olmayan katmanlar halinde yerleştirilmelidir. Kurutulmuş haldeki, örneğin samanlar ve kuru yapraklar gibi diğer bahçe atıkları ara katmanları oluşturmalıdır. İster katmanlar halinde olsun isterse doğrudan karıştırılsın, gübreye dönüştürme işleminden önce organik gübre malzemelerinin ideal şekilde çürümesini ve ayrışmasını sağlamak için kesilen çimen artıklarının kuru gübre malzemeleri, bahçe toprağı veya taze organik gübreyle karıştırılması önemlidir.

Uzman ipucu

Malçlama yaparken ideal sonuca ulaşabilmek için, çimenleri daha sık ve az miktarda biçin, böylelikle kısa bitki sapları çim bıçaklarından toprağın üzerine kolayca kayacak ve daha hızlı çürüyecek ve ayrışacaktır.

Yemyeşil çimenler için gübreleme

Doğru besinler sürekli büyümeyi garanti eder.

Gübre miktarlarının ayarlanması

Çimenlik alanlar genellikle yetersiz besin kaynağı ile mücadele etmek zorunda kaldığından gübrenin dengeli dağıtılmasına özellikle dikkat edilmesi gerekir. Gübrenin azar azar ve sık sık verilmesi tavsiye edilir. Yanlış dozaja bağlı olarak meydana gelen sarı yamaları önlemek için bir gübre serpme makinesi kullanılması en iyi çözümdür.

Her çim farklıdır

Dekoratif çimler söz konusu olduğunda, ilave besinlerle birlikte çimlere bir kez ilkbaharda bir kez de yılın ilerleyen döneminde gübre vermek yeterli olur. Öte yanda, spor sahalarındaki çimler çok daha fazla zorlandığından yılda dört kez gübrelenmeye ihtiyaç duyar.

Uzman ipucu

Gübre miktarını doğru ölçmek için, gübrenin yılın hangi zamanında verildiği belirleyicidir. İdeal olan, gübrenin yalnızca büyüme mevsiminde (Mart Ağustos arası) verilmesidir. Kış dönemimde besinlerin verilmesini sağlamak için ekstra yavaş salımlı, uzun süreli gübreleme maddeleri kullanılmalıdır.

Gürleşmesi için çimenlerin havalandırılması

Hasar görmüş olan çimenlik alanların nefes alabilmesi için havaya ihtiyacı vardır.

Çimenlere yosunlar ve keçeleşmiş otlar yayılmışsa ve hatta çimenlerin üzerinde yer yer sarı yamalar oluşmuşsa havalandırmak en doğru çözümdür. Havalandırma işlemi ile yabani otları topraktan yolunur ve çimen köklerinin yeniden yeterli miktarda oksijen alması sağlanır.

Doğru yapılan havalandırma

Çimenler biçilmiş ve kuru olmalıdır. Aeratörü (havalandırma makinesini) çimenlerin üzerinde satranç tahtası modelinde hızla hareket ettirin. Çimenlerdeki keçeleşmiş otlar akabinde tırmıkla toplanabilir ve kelleşen yerlere çim tohumları ekilebilir.

Uzman ipucu

Her zaman elektrikli aeratöre ihtiyaç yoktur; küçük çimenlik alanlar söz konusu olduğunda, manüel aeratörle küçük çimenlik alanlarda manevra yapmak daha kolay ve kullanması daha basit olduğundan daha uygun ve daha efektif bir çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir