Cenaze Namazı Nasıl Kılınır ?

Cenaze namazı, dinimizce oldukça önemli ve hayatını kaybeden kişiye yapılacak olan son görevlerden biridir. Her müslüman kişinin ölümünden sonra cenazesi camii avlusuna getirilerek musalla taşına konur. Vakit namazı çıkışı cemaat ve yakınlarının katılımı ile cenaze namazı kılınır ardından mezarlığa defin edilir. Cenaze namazını sadece erkekler kılar.

“İnna Lillâhi ve İnnâ İleyhi Raciûn”

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır ?

Cenaze namazında rüku ve secde edilmez. Cenaze namazı kılmak için musalla taşındaki ölüye ve kıbleye doğru saf tutulur. Namazı kıldıracak kişinin direktifleri ile niyet ve tekbir getirilip eller bağlanır. Tekbirin ardından imamla birlikte içinden ;

SübhânekeAllâhümme ve bihamdik(e) ve tebarekesmük(e) ve teâlâ ceddük(e) Ve celle senâük(e) ve la ilâhe ğayrük(e)

okunur. Ardından imam ellerini kaldırmadan tekrar tekbir alır ve cemaatte içinden tekbir alarak Salli ve Barik dualarını okurlar.

Salli Duası:

Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd. 

Barik Duası:

Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Tekrar imam içerisinden Tekbir getirir ve bilenler cenaze duasını bilmeyenler ise fatiha duasını okurlar. Dualar bittikten sonra imam tekrar tekbir getirir ardından sağa ve sola selam vererek namaz biter.

Cenaze Namazı Abdestsiz Kılınır mı ?

Cenaze namazı  abdestsiz kılınmaz. Mutlaka namaza duracak kişilerin abdestli olması gereklidir. Sadece Hanefi Mezhebine göre teyemmüm ederek kılınabilir. Türk sunnilerin çoğunluğu Hanefi Mezhebinden olduğu için eğer namazı kaçıracak durumdaysanız ve su yoksa teyemmüm ederek cenaze namazına katılabilirsiniz.

Cenaze Namazında Hangi Dualar Okunur ?

Cenaze namazında subhaneke, salli, barik ve fatiha duaları okunur. Cenaze Duasını biliyorsanız fatiha yerine onu okuyabilirsiniz.

Gözden Geçir...

2021’de en çok satan oyunlar: İşte ilk 10!

Pandemi nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde, her yaştan insan vakit geçirmek için bilgisayar oyunları oynuyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir