çay içerken dişte oluşan ağrı

Çay İçerken Dişte Oluşan Ağrı Nasıl Geçer?

 

 

Diş ağrıları ve sızıları deyim yerindeyse hayatı adeta zindan eden, çok rahatsız edici bir durumdur. Üstelik bu ağrılar illa sert bir şey yerken falan da ortaya çıkmaz. Bazen sadece su içerken bazen de çay içerken oluşurlar ve tüm keyfimizi kaçırırlar. Diş ağrılarına genellikle diş çürükleri sebep olsa da bazen diş plakları ve taşları da diş ağrılarına yol açarlar. Özellikle fırçalanmayan dişlerde biriken yemek artıkları diş yüzeylerinde plaklar oluştururlar, bu plaklar da birikerek diş taşlarına dönüşürler. Diş taşları önce sinyal olarak diş etlerinde rahatsızlık şeklinde ortaya çıksalar da bir süre kulak tıkarsanız diş yüzeyinde şekerli gıdalarında katkısıyla küçük oyuklar oluşturup dişlerin çürümesine sebep olurlar. Yani dişinizdeki ağrı bir çürükten kaynaklanabileceği gibi diş taşından da kaynaklanıyor olabilir. Peki, çay içerken oluşan diş ağrısı nasıl geçer ve buna ne sebep olur?

Dişte Sıcak – Soğuk Hassasiyeti Nedir?

 Dişte sıcak bir şeyler yiyip içerken oluşan hassasiyete sıcak hassasiyeti, soğuk bir şeyler içerken ya da yerken oluşan hassasiyete ise soğuk hassasiyeti denir. Dişte soğuk hassasiyetinin çok çeşitli sebepleri vardır ve bu hassasiyet öyledir ki soğuk havada ağzınızı açtığınızda bile dişinizi sızlatır. Su içmek bile adeta eziyet haline gelir. Genellikle diş taşlarının sebep olduğu bu sızı diş temizliğiyle geçebilir fakat sıkıntı daha ileri boyutlara da ulaşmış olabilir. Dişte oluşan sıcak hassasiyeti ise dişinize sıcak bir şey değdiği zaman adeta sizi yerinizden zıplatır. Daha çok dişte ileri boyutta bir hasarın habercisidir. Çay içerken oluşan diş ağrısı da bu kategoridedir.

Çay İçerken Oluşan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

 Çay içerken oluşan diş ağrısı için yapabileceğiniz şeyler kısıtlıdır. Aslında bu ağrı genellikle kısa süreli bir ağrıdır ve birkaç saniyede kaybolur. Ama eğer zaman geçmesine rağmen geçmiyor ve ağrı artıyorsa vakit geçirmeden diş hekimine görünmenizde fayda vardır. Böylece diş çekimi yapılıp diş kaybına gerek kalmadan kanal tedavisi ya da dolguyla dişinizi kurtarma şansınız olabilir. Eğer vakit olarak diş hekimine gitmek için uygun değilse güvenli bir ağrı kesiciyle bir süreliğine ağrınızı dindirebilirsiniz. Ağrının başladığı anda dişleri fırçalamak ya da karbonatlı suyla gargara yapmak da ağrınızı geçici olarak hafifletecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir