Canlı TV Sitesi Açmak istiyorum ? Yasal mı ?

İnternet girişimleri son zamanlarda oldukça popüler ve bir o denli de hukuk için muhakeme yapılması gerekiyor. Canlı TV Siteleri de çok fazla var ve yasal reklam yayın şirketleri ile çalışabiliyor. Peki bu tarz siteler açmak yasal mı ? sonrasında ne gibi yaptırımlar olabilir ? Mahkemelik olabilir miyim ?

Bu tarz sorular soruyor ve cevap bulamıyorsanız bildiklerimizi sizlerle paylaşmak isteriz. İlk olarak canlı tv siteleri diğer her türlü site gibi yasal ve bir domain kayıt edip, bir host alıp, sitenizi açabilirsiniz. Kimse size canlı tv sitesini niye açtınız diye bir soru sormaz ve sırf bu nedenle sizi mahkemeye vermez.

Televizyon kanalları reklam yayınlayarak hayatını idame ettiren ve 24 saat kesintisiz yayın yaparak insanların sevdiği dizi, film ve birçok programı yayınlar. Bu program ve dizilere de yüklü miktarlar öderler. Gelirlerinin tamamı reklam ve tanıtımdan kazanırlar. Siz bir kanalın yayınını sitenize eklediğinizde bu kanalın reklam gelirlerini düşürmez reklamlarını daha fazla insana ulaştırmada aracı olursunuz.

Fakat yine de bazı kanallar sürekli olarak DMCA atarak yayınlarını yayınlayan sitelere telif hakkı ihbarı gönderir. Bu durumda ihbar yapıldıktan sonra 3 iş günü içerisinde gerekli sayfanın site üzerinden silinmesi gerekmektedir. İhbarı komple site adına değil sadece yayının sağlandığı sayfa adına yapabilirler. Örneğin siteadi.com değil, siteadi.com/foxtv adresine ihbar çekebilirler.

DMCA bildirimi Goolge webmaster panelinize düştüğünde derhal işlem yapmalı ve o sayfayı site üzerinden kaldırmalısınız. Gerekirse, sağladığınız yayını kaldırıp telif hakkına neden olan materyalleri ortadan kaldırarak sayfanızın yayına devam etmesini sağlayabilirsiniz. (Telif hakkına konu olan materyaller, video,resim, logo, afiş vb.)

TIB ise 3-5 yılda bir toplu şekilde atılır. Birçok kez şikayet konusu olan websitelere alan adı kısıtlaması getirilir. Bu durumda yapılacak birşey yoktur ve siteniz yasaklı siteler arasına girer. Fakat domain değiştirip bu işe devam edenler mutlaka vardır. Sonuçta Canlı TV yayını internette bir sektör haline gelmiş ve birçok kişi bu pastadan pay alabilme derdindedir. Hatta 10 yıldır aktif olarak yayın sağlayan siteler mevcuttur.

Sizin canlı yayın linkleriniz host üzerinden gelmiyorsa ve yayının kaynağı sizin siteniz değilse zaten doğrudan kaçak veya korsan bir yayın yapmış olmuyorsunuz. Yine de gelen ihbarları değerlendirin ve mutlaka belirtilen süre içerisinde gerekli işlemleri gerçekleştirin.

Canlı TV Sitesi açmayı düşünüyorsanız sağlam bir script ayarlamalısınız. WordPress ile de site açabileceğiniz gibi daha stabil ve sadece bu iş için yazılmış scriptleri tercih etmeniz size daha fazla katkı sağlar. Canlı TV Scripti satın aldığınızda seo için gerekli düzenlemeler yapılmışsa ve sizde zaman ve para harcayarak kısa sürede bir yerlere gelebilirsiniz. Ayrıca WordPress’in harcadığı kaynağa oranla scriptler daha basit hostlarda daha uzun süre dayanırlar.

Gözden Geçir...

agri iptv

agri iptv

agri iptv satıcısı varmi vaav iptv olarak donmadan ve kesilmeden, Binlerce (50.000) kanal ile kaliteli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir