Çalışmayan Android Uygulama Nasıl Düzeltilir
Çalışmayan Android Uygulama Nasıl Düzeltilir

Çalışmayan Android Uygulama Nasıl Düzeltilir

Çalışmayan Yüklü Bir Android Uygulaması Nasıl Düzeltilir? Eğer siz de Android cihazlarınızda bu sorun ile karşılaşıyorsanız, cevabını bu sayfadaki yazımızda bulabileceksiniz. Çalışmayan Android uygulama nasıl düzeltilir? Bunu öğrenebilirsiniz. Çalışmayan Android Uygulama Nasıl Düzeltilir İnceleyelim.

Bir işletim sistemi olan Andorid telefonun bel kemiğidir. Burada yaşanan bir sorun cihazı kullanılamaz hale getirebilir. Bu nedenle sorunu gidermek şarttır.

Karşılaşılan Sorunlar

Telefonunuzda yüklü bir uygulamada şu sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

  • Çökme
  • Açılmama
  • Yanıt vermeme
  • Düzgün çalışmama

Tüm bu sorunlar giderilebilir şekildedir. Bunun birkaç yolu vardır ve denemeniz gerekir. Her bir denemeden sonra cihazı yeniden başlatarak düzelip düzelmediğini kontrol edin. Eğer düzelmediyse bir sonraki sorunu çözmek için diğer yolları denemeye devam edin.

Her cihazda aynı sorun için tek bir çözüm mümkün değildir ancak deneyerek size uygun olanı bulabilirsiniz. Android uygulamalar çalışmıyor sorunu için sizlere çözüm yolları sunalım.

Telefonunuzun sürümü denediğiniz yöntemin çalışıp çalışmadığını etkileyecektir.

Bu nedenle sürümü bilmenizde fayda vardır. Yeni sürümlerde çözüm bulmak daha kolayken eski sürümlerde biraz daha zorlu olabilir.

Yeniden Başlatma ve Güncelleme

Android uygulaması çalışmıyor sorunu için ilk olarak basit çözümlerden başlayın. Cihazı yeniden başlatın ve kontrol edin. Eğer çalışmıyorsa Android güncellemelerinizi kontrol edin. Her ihtimale karşı Android güncellemesi yapın.

İlk aşamada denedikleriniz sorunu çözmediyse daha büyük bir sorun olabilir.

Bunun için öncelikle uygulamayı zorla durdurun ve önbellekteki verileri temizleyin. Sonraki adımda uygulamanın geliştiricisi ile iletişime geçin. Uygulamanın yüklenmesini kaldırın.

Önbellek Silme

Uygulama önbelleğini silmek için öncelikle “Ayarlar” kısmını açın ve “Uygulamalar” ekranına geçin. Buradan da Android uygulamasını seçin. Uygulamayı bulamadıysanız ekranı sağa sola kaydırarak “İndirilen” ve “Çalışan” uygulamaları kontrol edin. Bunlar arasında uygulamayı göreceksiniz.

Uygulamanın üzerine tıkladığınızda teknik bilgileri açılacaktır. Ekranın en üstünde “durmaya zorla” kısmını göreceksiniz. Buradan uygulamayı durdurabilirsiniz.

Eğer uygulama düzelmediyse önbellek ve verileri silmek diğer seçeneklerdir. Ancak bunu yaptığınız takdirde uygulamada size ait bütün veriler de silinecektir. Uygulama ilk kez yüklenmiş gibi temiz bir hal alacaktır. Belleği temizlemeden önce bunu bilmenizde fayda vardır.

Ekranı yukarı kaydırdığınızda ise en altta “önbelleği temizle” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği seçin ve sonrasında telefonu yeniden başlatın. Yeniden açılan cihazda sorunlu uygulamanın düzelmesi gerekir. Sorun halen devam ediyorsa bir seçenek daha var.

Verileri Silme

Yine yukarıdaki şekilde uygulamaya ait teknik sayfaya gidin…

Bu sefer önbelleği değil, tüm verileri sileceğiz.

Önbellek silme seçeneğinin üstünde verileri temizle seçeneği vardır. Bunu seçin ve telefonu yeniden başlatın. Düzelip düzelmediğini kontrol edin. Android uygulamalar hata veriyor sorunu bu aşamalara kadar büyük oranda çözülür.

Uygulamayı Kaldırma

Yukarıdaki tüm seçenekleri yaptınız ancak sorunu çözemediyseniz elinizde son bir seçenek daha var. O da uygulamanın tamamen cihazdan kaldırılmasıdır.

Yukarıda anlattığımız şekilde ayarlardan uygulamaya gidin ve buradan “kaldır” seçeneğini deneyin. Sonra da cihazınıza bu uygulamayı yeniden yükleyin. Ancak bu durumda da uygulamaya ait tüm verilerin gideceğini unutmayın.

çalışmayan uygulama nasıl çözülür
çalışmayan uygulama nasıl çözülür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir