Bitcoin’in en büyük rakibi: Ethereum nedir?

Günümüzde oldukça popüler hale gelen yatırım araçlarından biri olan kripto paralar arasında ilk ve en büyük olanı Bitcoin‘dir. Bitcoin harici bütün kripto paralar “altcoin” olarak nitelendirilmektedir.

Ethereum’un kripto paraların temel çalışma mekanizması olan blockchain’in geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için uğraşan yenilikçi bir teknoloji olması uzmanlar ve kullanıcılar tarafından diğer altcoinlerin dışında tutulmasına sebep oluyor.

Ethereum nedir?

Ethereum, Kanadalı yazılımcı Vitalik Buterin tarafından geliştirilen bir blockchain sistemidir. Güç kaynağı olarak Ether (ETH) kripto para birimini kullanır. Daha çok yeni yazılımlar oluşturmak amacıyla tasarlanan bu coin, çeşitli coinler üretmenize de olanak sağlar. Ethereum tıpkı diğer kripto paralarda olduğu gibi kişisel verilerin üçüncü şahısların eline geçmesini engellemek, satıcı ve alıcı arasında direkt bir bağlantı kurmak amacıyla tercih edilmektedir. Bir yazılımcı tarafından hayata geçirilen Ethereum, doğal olarak daha çok yazılımsal alışverişlerde ve kodlama alanlarında tercih ediliyor. Bununla beraber pek çok kişi tarafından altın ve döviz gibi uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülüyor.

Ethereum, günümüzde Bitcoin’den sonra en çok işlem yapılan ikinci büyük kripto paradır. Ocak ayından beri %142 gibi oldukça iyi bir büyüme gerçekleştiren Ethereum, geleceği parlak coinlerden bir tanesi olarak nitelendiriliyor. Kurucusu olan Vitalik Buterin ise Ethereum’u şu şekilde yorumluyor: “Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i altın, Litecoin’i gümüş olarak kabul ediyorsak, Ethereum petroldür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”

Günümüzde 1 Ethereum 1800 dolar değerinde fakat ilerleyen günlerde kripto para piyasasının gelişmesi ile Eth’nin de bir atılım gerçekleştirip yeni rekorlara çıkacağı ile ilgili beklentiler mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir