Bebeklerde Yeşil Kaka Nedenleri

Bebeklerde Yeşil Kaka

İçindekiler

Özellikle yeni doğan bebeklerde yeşil kaka görülmesi durumu, beslenmeye bağlı olarak zamanla renk değiştirmeye doğru dönebilir. Bebeklerde yeşil kakanın sebepleri epey fazladır ve eğer bunlardan birinden şüpheleniyorsanız acilen doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Bebeklerde yeşil kaka, özellikle anneleri fazlasıyla endişelendiren bir durumdur. Anne sütü bazı zamanlarda bebeklerde, annenin kendi alerjisinin olduğu bir besin tüketmesi üzerine olumsuz etkiler yaratabilir. Örneğin annenin inek sütüne alerjisinin olması ve herhangi bir şeyin içinde bu üründen tüketmiş olması, bebekte yeşil kakaya neden olabilir. Ayrıca bebekte oluşan herhangi bir enfeksiyon olması durumunda da, bağırsakta bulunan yeşil kaka sarı renk görüntüsünü almadan direk olarak atılabilir. Bu, şu şekilde gerçekleşir: Karaciğerden bağırsağa geçen safra, bir süre bağırsakta bekleyerek sarı renge dönüşür ancak bebekte enfeksiyon kaynaklı durumlar yüzünden bağırsakta bekleme yapılamadığı için, safra renk değiştiremez. Bu gibi durumlar bebeklerde yeşil renkte kaka yapmaya neden olur. 

 Bebeklerde Yeşil Kaka Nedenleri

Bebeklerde yeşil kaka nedenleri oldukça fazladır. Bebeğin her beslenmesinde annenin göğsünden ilk çıkan sütün, normalden daha az yağa sahip olması veya laktozda daha yüksek değerlere sahip olması anlamına gelen foremilk, foremilk-hindmilk dengesizliğini anlatır. Bu, bebekte yeşil kaka sebepleri arasındadır. Yine bebeklerde bulunan gastrointestinal hastalıklar, anne tarafından kullanılan herhangi bir ilaca duyulan duyarlılık, basit soğuk algınlıkları, mide nezlesi, aşı vurulması durumu, midede oluşan herhangi bir iltihap, diş çıkarırken meydana gelen aşırı tükürük üretimi, viral enfeksiyonlar, bebeğe verilen demir ilaçları, kurt problemleri, midede yaşayan bazı mikrobik canlılar ve sindirim sorunları da yeşil kakaya sebebiyet veren durumlardır.

Aynı zamanda bebeğin yediği bazı yiyeceklere duyulan alerjik reaksiyonlar ya da annenin yediği bazı besinlerin emzirme yoluyla bebeğe geçmesi durumları da vardır. Bebeğin ayaklarının üşümesi ya da anne sütü almaya devam eden bebeklerdeki bağırsak gelişimleri de bu durumda etkilidir. Bebeklerde yeşil kaka yapma durumu her zaman anormal bir durum değildir. Yeni doğan bebeklerde doğduktan sonraki dört gün boyunca yeşil kaka olması gayet normal bir durumdur. Bu durum, anne karnında oluşan dışkıları çıkarmaya devam etme durumudur. Ek besine geçiş evresinde bebeğin yediği brokoli, ıspanak gibi yeşil gıdalar kaka renginde değişime sebep olabilir. Bu gibi durumlarda saat gözetmeksizin bebek yeterince anne sütü almaya devam etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir