Bebeklerde Kolik Nasıl Geçer

 

Heyecanla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza alıp eve döndüğünüzde bebeğiniz tam bir melek gibidir. Annesini emer, uyur, uyanık kaldığı zaman dilimi çok azdır. Uyanık olduğunda da sadece beslenir, altı değiştirilir ve banyo yaptırılır. Hatta az uyansa da sevsem diye beklersiniz. Acele etmeyin. Birçok bebek doğumdan sonra 2 ila 3. haftalarda birdenbire huy değiştirir. Ağlama nöbetlerine girmeye başlar. Bu nöbetler genellikle gece başlarlar ve ne yaparsanız yapın fayda etmez. Telaşlanırsınız ve kendinizi çaresiz hissedersiniz. Size yardımcı olmak için bebeklerde kolik nasıl geçer anlatmaya çalışacağız ancak daha önce bebeğinizin kolik olup olmadığını nasıl anlayacağınıza bir bakalım.

Bebeğinizin Kolik Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız

 Bebeğiniz zaman zaman büyüme atakları geçirirken de ağlama nöbetlerine girecektir. Ama kolik biraz daha farklıdır. Bebeğinizin aç olmadığından eminseniz, altı temizse, beslenmeden sonra gazını çıkardıysanız ve ağlamasına sebep olacak yara, bere, pişik, kaşıntı herhangi bir sebep yoksa büyük ihtimalle bebeğiniz koliktir. Kolik nöbeti başladığında bebeğiniz canı yanıyormuş gibi hareketler yapar, ellerini yumruk haline getirip ağlar ve bacaklarını karnına çekmeye çalışır. Aslında kolik nöbetleri tipiktir. Genellikle akşamüzeri ve hep aynı saatte başlar ayrıca bebeğinizi maalesef pek kolay susturamazsınız. İyi haber şu ki, kolik bir hastalık olarak adlandırılmıyor. Ayrıca, 4. Ve 5. Haftalarda en yoğun dönemine ulaşmakla birlikte yaklaşık 3 ayda son buluyor. Kolik her ne kadar bir hastalık olmasa da doktora görünmenizde fayda var çünkü doktorunuz bebeğinizin başkaca bir rahatsızlığı olup olmadığı konusunda size kesin bir bilgi verecektir. Peki, bebeklerde kolik nasıl geçer?

Kolik Sebebi Nedir ve Nasıl Geçer?

 Aslına bakarsanız bebeklerde kolik, altında bir sebep barındırmaz. Yani nedeni yoktur. Kısaca diyebiliriz ki kolik, bebeğin dış dünyaya adapte olma sürecidir. Fiziksel ve psikolojik olarak dış dünyaya adapte olurken duyduğu rahatsızlıktır. Bunun içinde anne sütüne alışma süreci, mamaya alışma süreci hepsi vardır. Çocuğun anne sütü alması ya da mama veriyor olmanız sonucu değiştirmez, bebek kolik olacaksa olur. Ancak anne sütüyle beslenen bebeklerde annelerin, brüksel lahanası, brokoli, karnabahar ve kuru baklagil gibi yiyecekleri azaltması olumlu sonuçlar vermiştir. Bebeklerde kolik nasıl geçer sorusunun diğer cevapları da bebeğinize müzik dinletmeniz, bir battaniyeye sarmanız, onu kucaklamanız, karnına masaj yapmanız, kucakta sallamanızdır. Bazı bebeklerin ise beyaz gürültü denen elektrikli süpürge sesi gibi seslerle sakinleştiği de bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir