Bademcik İltihabı Tedavisi

Bademcikler, boğaz kısmında ve boğazın her iki tarafında dilin üstünde ve aynı zamanda arkasında yer alan lenf dokusu toplarıdır. Bu lenf dokusu topları vücudun enfeksiyon kapmasını engellemeye ya da enfeksiyon kapılması durumunda enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan bağışıklık sistemidir. Bademciklerin enfeksiyon kapmasından ve iltihaplanmasından dolayı, bademcik iltihabı hastalığı oluşur. Bu hastalık 3 ya da 10 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bu yüzden bademcik iltihabı tedavisi evde dinlenme ve bol miktarda sıvı tüketimi ile birlikte gerçekleştirilir. Aynı zamanda meyve ve sebze tüketimi ile birlikte sağlıklı beslenme sayesinde de bu hastalık tedavi edilebilir. Bazı insanlarda 3 gün içinde geçerken, hastalığın şiddetine bağlı olarak bu süre 10 günü de bulabilmektedir.

Bademcik İltihabı Nedenleri

İçindekiler

Bademcik iltihabı nedenleri arasında virüsler ve bakteriler sayılabilir. Vakaların %75’ini virüsler oluştururken kalan %25’ini de bakteriler oluşturmaktadır.  Bulaşıcı bir hastalık olduğundan kimse ile temas etmemek gerekir. Bademcik iltihabına genellikle            soğuk içecekler ve sağlıksız besinler neden olmaktadır. Kirli yüzeye temas etmek ya da kirli besinler tüketmekte bademcik iltihabı nedenleri arasındadır. Bu nedenler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu hastalığa yakalanan insanların bademcik iltihabı tedavisi için ilk olarak doktora gitmesi ve doktorun söylediği tedavi yöntemleri uygulaması gerekmektedir. Genellikte doktor hastalara dinlenmelerini ve bolca sıvı tüketmelerini önermektedir. Bunun yanında ılık tuzlu su ile gargara da bademcik iltihabı tedavisinde önerilen tedavi yöntemlerinden birisidir.

Bademcik İltihabi Belirtileri

Bademcik iltihabı belirtilerinden bazıları boğaz ağrısı ve boğazda hissedilen şişkinliktir. Diğer belirtiler ise bademcikler kısmında oluşan kızarıklık ve bademcikler üzerinde beyaz ya da sarı lekeler oluşmasıdır. Bazı kişilerde ise baş ağrısı ve iştah kaybı görülebilir. Aynı zamanda kulak ağrısı da belirtiler arasında sayılabilir. Kimi insanlarda ise yutma ve nefes almada zorluk yaşanabilmektedir.

Boyun ve çene kısmında lenf bezlerinin şişmesi ve seste değişiklik de, gözlemlenen bademcik iltihabı belirtileri arasındadır. Yüksek ateş ve ağız kokusu aynı zamanda titreme de belirtilerin arasına girebilir. Çocuklarda ise genellikle mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı oldukça sık rastlanan bademcik iltihabı belirtilerindendir.

Bademcik İltihabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir