B12 Vitamin Eksikliği Nasıl Giderilir?

 

b12 vitamin eksikliği

B12 vitamini vücudumuz için son derece gerekli olan, hayati öneme sahip bir vitamindir. Vitaminlerin çoğu vücutta kendiliğinden üretilmezler ve dengeli beslenmeyle vitaminleri gıdalar yardımıyla dışarıdan alırız. Beslenmemizde oluşan aksamalar da vücudumuzda vitamin eksikliğine sebep olurlar. Vitamin eksiklikleri hayat kalitemizi bozar ve pek çok soruna sebep olurlar. Halsizlikten nörolojik bozukluklara kadar pek sorunun altında yatan sebep vitamin eksiklikleridir. B12 vitamini de DNA yapımından, alyuvar oluşumuna kadar vücudumuzda neredeyse her hücrenin ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Dolayısıyla b12 vitamin eksikliğinde ciddi sorunlarla yüzleşmemiz kaçınılmazdır.

 

B12 Vitamin Eksikliğinde Neler Olur?

İçindekiler

 

B12 vitamin eksikliği oldukça ciddi problemlere yol açabilir. Beyin ve sinir sisteminin normal olarak çalışabilmesi için bu vitamin gereklidir. Kan yapımında da büyük rolü olan b12, vücudun folik asidi emmesine yardımcı olarak kullanılacak enerjinin açığa çıkmasını sağlar. Normal koşullarda vücut 4 yıl yetecek kadar b12 vitaminini depolayabilir, fazlası vücuttan atılır. Bu vitamin seviyesinin düşmesi ise, anemiye yol açar. Beyin gelişiminde oldukça önemli olduğundan özellikle küçük çocuklarda çok daha önemlidir. Eksiklik sonucu anemiye bağlı halsizlik, unutkanlık, odaklanma bozuklukları, öğrenme bozuklukları, hissizlik, bağışıklık sisteminin zayıflaması, kolay hastalanma ve çabuk iyileşememe gibi belirtiler ortaya çıkar.

 

B12 Vitamin eksikliği Nasıl Giderilir?

B12 vitamini pek çok besinde bulunmaktadır fakat asıl kaynak hayvansal gıdalardır. Beslenmenizde hayvansal gıdalar bulunmuyorsa b12 vitamin eksikliği yaşamanız kaçınılmazdır. Özellikle vegan beslenenlerin bu konuda dikkatli olması ve doktor gözetiminde b12 vitamin desteği alması gerekmektedir.

Emziren annelerin b12 ihtiyaçları artmaktadır dolayısıyla beslenmelerinde özellikle kırmızı et olmasına dikkat etmelidirler. Çünkü oluşacak b12 eksikliği hem anneyi hem de bebeği etkileyecektir.

Et, süt, yoğurt, yumurta başlıca b12 vitamin kaynaklarıdır. Bazı bakliyatların içinde b12 bulunsa da bitkisel kaynaklı olduğundan bu vitamini vücut yeteri kadar sentezleyemez. Özellikle kırmızı et daha fazla b12 vitamini içermektedir. Ayrıca ciğer de bilinen en iyi b12 kaynaklarının başında gelmektedir.

Diyetinizde yeteri kadar hayvansal gıda olmadığını düşünüyorsanız, doktorunuza danışıp gerekli tahlilleri yaptırarak, eksiklik durumunda takviye b12 vitamini alıp, b12 vitamin eksikliğini giderip oluşabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir