Aya Giden İnsanlar – Apollo 11 Görevi

Nasa’nın uzay araştırması kapsamında aya ilk insanların ayak basması ile sonuçlanan Apollo 11 görevi insanlık tarihi için çok büyük bir başarı olarak adlandırılıyor.

Aya ilk Ayak Basan İnsanlar

Apollo 11 Mürettebatı – Soldan sağa – Neil Armstrong, Michael Collins, Buzz Aldrin

16 Temmuzda uzaya fırlatılan Apollo 11 mürettebatlarından Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, 21 Temmuz günü 01:56’da Ay yüzeyine ilk adımlarını attı. Toplamda 2.5 saat ay yüzeyinde kaldılar. Toplamda 8 gün uzayda kalan mürettebat başarılı bir şekilde dünyaya döndü. İniş yapılan yer Ay’ın dünyaya bakan yüzünde bulunan Sessizlik Denizidir.

Yolculuk Ne Kadar Sürdü ?

Fırlatmadan Ay yörüngesine girmeleri 3 gün sürdü. Ay ile Dünya arasındaki mesafe 380.000km olarak biliniyor. Bu mesafeyi bu kadar sürede katedebilmek için 5277 km hızla gitmek gerekiyor.

Dünyaya Dönüş

Ay modülünün ay yüzeyine iniş yapıp araştırmalar için gerekli materyalleri topladıktan sonra tekrar ayın yüzeyinden kalkarak yörüngede seyreden uzay aracına bağlanarak dönüş gerçekleşmiştir. 45 ton olarak kalkış yapan Apollo 11, dünya yüzeyine 4 ton olarak inmiştir. Görevin tamamlanmasının ardından ay modülü uzay aracından ayrılmış ve uzay boşluğuna bırakılmıştır.

Görevli Astronotlar 

Ay yüzeyine çişini yapan ilk insan : Edwin “Buzz” E. Aldrin, Jr.

Apollo 11 görevi 3 astronotlu bir görevdi ve bu astronotlar daha önce uzay tecrübesi olanlar arasından seçilmiştir. Uzay aracı komutanı Neil A. Armstrong, komuta modülü pilotu Michael Collins ve ay modülü pilotu Edwin “Buzz” E. Aldrin, Jr. idi. Neil Armstrong bu görev öncesi tam 2000 kez ay yüzeyine iniş testi gerçekleşmiş birçoğunda başarısız olmuştur.

Gözden Geçir...

Evliya Çelebi Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Evliya Çelebi Kimdir? Aslen Kütahyalı olan Evliya Çelebi, İstanbul ile Kütahya arasında sık sık gidiş geliş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir