Alkol Fiyatları Neden Pahallı ?
Alkol Fiyatları Neden Pahallı ?

Alkol Fiyatları Neden Pahallı ?

Alkol Fiyatları 2020

Alkol fiyatları Neden Pahallı , Özel Tüketim Vergisi zammı ile birlikte tekrar artışa geçti. Peki bu zamlar fiyatlara nasıl yansıdı? İşte zamlı içki fiyatları..

Zam Açıklandıktan Sonra En Güncel Hali İle Alkol Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Sigara fiyatlarına yapılan zammın ardından içki fiyatları da ÖTV zammı ile yüzde 13.48 oranında artırıldı. Enflasyon zamları ile birlikte bir şişe biradan alınan vergi miktarı 6,75 TL, bir şişe votkadan 105 TL ve bir şişe rakıdan 112,00 TL şeklinde oldu.

Ayrıca torba yasa ile sade, meyveli ve kolalı gazozlar ile alkolsüz biranın da vergileri yüzde 10 oranında artırılmıştı.

Güncel vergi artışına göre 70lik rakı üzerinden alınan ÖTV 81,60 liradan 91,70 liraya yükseldi.

Alkol fiyatları üzerinden ÖTV’nin yanısıra, ÖTV üzerinden %18’lik KDV kesintisi de yapılıyor.

Bu şekilde 70’lik rakının ÖTV’si 91,70 liraya, KDV’si ise 20,30 liraya çıkacak. Yani 70’lik rakının fiyatı, vergiler sebebiyle 10,1 lira yükselecek. İçki fiyatları perakende satış fiyatlarının da yapılan bu zam ile %2,5-3 civarında artacağı tahmin ediliyor.

İçki Fiyatları Üzerinden Alınan Vergiler

Yasa gereği alkol fiyatları yılın birinci ve yedinci aylarında, otomatik olarak altı ayda bir, yurt içi üretici fiyat endeksi oranı kadar zam görecek.

2017’nin ilk 6 ayında 61 milyar TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) elde edilirken, bunun 4,3 milyar TL’sini alkollü ürünler oluşturdu.

2016 yılında alkollü ürünlerden alınan ÖTV 8 milyar TL olurken, son 5 yılda alkol ürünleri ile 30,4 milyar TL ÖTV geliri sağlandı.

Sayfamızda; Rakı, Bira, Votka, Viski, Konyak, Tekila, Cin, Rom, Likör, Şampanya, Vermut ve Absinthe gibi en güncel içki fiyatları listesini bulabilirsiniz.

Alkol Fiyatları Neden Pahallı ? Yazımızın sonuna geldik.

Gözden Geçir...

Alkol Fiyatları

Alkol Fiyatları

Alkol Fiyatlar   Çok geniş yelpazede çok çeşitli şekillerde tüketime ve satışa sunulan alkollü içecekler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir