Akdenizde Yaklaşan Savaş (DoğalGaz Savaşları)

Akdeniz binlerce yıl boyunca Venedikli Tüccarların, İspanyol Merkantalist tüccarların, Roma imparatorluğunun, Arap topraklarının, Emevilerin ve Türklerin ortak denizi olarak adlandırılmış, bir dönem büyük bir kısmının Osmanlı İmparatorluğunun kontrolünde bulunan denizdir.

Önemli ticaret şehirlerinin bulunduğu, Afrika’nın Avrupa’ya açılan kapısıdır adeta. Bunca zamandır bu denizlere hakim olma çabası veren birçok ulus, millet ticaret için bu savaşları gerçekleştirmiştir. Fakat günümüzde durum biraz farklı.

Dünya üzerinde petrol ve gaz çıkarılan bölgeler bazı ulus ve ulusçukların himayesindedir. Bu uluslar diğer devletler tarafından köşeye sıkıştırılmaya ve söz sahibi olmalarının önüne geçecek şekilde ultimatoma maruz kalmakta.

Şu sıralar Hürmüz boğazında olanlar, İran’ın üzerine giden Suudi Arabistan, Amerika ve diğer kuvvetlerin asıl amacı, kendi petrollerini daha yüksek fiyatta ve birçok alıcıya satabilmek. Uygulanan ambargoda en önemli gerekçe bu. Nükleer tesislerin kapatılması vb. gibi durumlar söz konusu olduğunu ve dünya gündemine böyle birşeyler uydurup yaptırımları uygulamak Amerika’nın kötü şöhretini engellemek için yaptığı bir durum.

Diğer yandan halen devam eden Suriye’deki iç savaşın tarafları birçok kez değişti. Bölgede bulunan Kürt gruplarının yanında duran Amerika, Fransa, İngiltere ve 2. Dünya savaşından sonra taraf değiştiren Almanya gibi ülkelere karşılık, devrilmesi an meselesi iken Esad’ın elinden tutan Rusya ve arkasında İran, Çin.

Tarihte çıkan ilk ve ikinci dünya savaşında gerilmiş ortamlarda ufak tefek çatışmalar nedeniyle büyük kıyımlar gerçekleşti. İlk savaşın çıkış nedeni bir başka ülke sınırları içerisinde bir prense suikast düzenlemekti. İkincisinin çıkış nedeni ise 1.Dünya savaşında Polonya tarafının denizlere inebilmesi için sağlanan Danzing imtiyazı.

Akdenizde henüz açıklanmasa da özellikle Kıbrıs adası çevresinde ciddi miktarda doğalgaz rezervi bulundu. Rum kesimi, Türkiye karasularına dahil olan alanları güçlü Avrupa ve Amerika şirketlerine satarak bizim sesimizi bu alanlarda kesmeye çalıştı. Fakat devletimizden ani bir atak gelerek sismik araştırma gemisini bölgeye gönderdik. Bu işe yaramayınca Fatih sondaj gemisini de bölgeye gönderdik.

İşte film burda koptu. Araştırma yapmanın bir sıkıntı yaratmayacağını fakat sondaj yapmanın hepsini aynı anda kızdırdığına şahit olduk. Şuan Rusya ile alıp verilemeyen birşey yok fakat doğalgaza ulaştığımızda Ruslarında sesinin yükseleceğini düşünüyorum. Çünkü Avrupa’ya en fazla gaz ihraç eden ülke Rusya. Kimse ticaretinin baltalanmasını istemez.

İşte bu nedenle Akdenizde çok büyük bir silah gücü oluşmaya başladı. 200’den fazla içerisinde uçak gemileri, nükleer denizaltıların olduğu birçok farklı ülke bandıralı savaş gemisi var. Önümüzdeki ay S-400’lerin tesliminin önemi oldukça büyük. Şimdilik Amerika bu coğrafyada birçok uçağını ve gemisini kaybetmeyi göze alamıyor. Fakat olası bir sondajımızın sonucunun olumlu olması çevre ülkelerde ve büyük sömürgeci emperyalizm güçlerinde çok büyük bir sinire neden olacak ve 3. Dünya savaşının çıkmasına birçok insanın ölmesine neden olacak.

Gözden Geçir...

2021’de en çok satan oyunlar: İşte ilk 10!

Pandemi nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde, her yaştan insan vakit geçirmek için bilgisayar oyunları oynuyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir