Adet Döneminde Göğüs Ağrısı Sebepleri

Adet döneminde göğüs ağrısı sebepleri konusunu açıklamadan önce, ilk olarak kadınlarda adet döneminden bahsedelim. Kadınların biyolojik oluşumlarında düzenli olarak, 28 günde bir adet döngüleri tamamlanmaktadır. Bu döngüler belirli bir periyodik düzende ve belirli sürelerde gerçekleşmektedir. Her kadının adet döngüsü, hormonal yapısına göre kendi arasında farklılık gösterir. Kimi kadında bu döngü 6 gün ve üzerine çıkarken, kimi kadında bu durum yaklaşık 2-3 gün civarı sürebilmektedir. Yine bu duruma bağlı olarak bu döngü kiminde 28 günde bir tamamlanırken, kiminde bunun aşağısına düşebilir veya üstüne çıkabilir. Her kadında değişiklik gösteren bu durum, farklı belirtilere ve şikâyetlere sebep olur.

Adet Öncesi Göğüs Ağrıları

İçindekiler

Kadınların hemen hepsinde; adet öncesi göğüs ağrıları, göğüste şişlik ve hassasiyet şikâyetleri görülmektedir. Adet öncesi ya da PMS adı verilen bir grup semptomu parçası; premenstrüel göğüs şişmesi ya da hassasiyeti ve aynı zamanda fibrokistik göğüs hastalığının bir işaretçisi olabilir. Fibrokistik göğüs hastalığı, kadınlarda adet öncesi topaklı ve ağrılı göğüsleri tanımlamaya yarayan bir terim olarak karşımıza çıkar. Adet döneminde göğüs ağrılarının sebepleri söz konusu olduğunda en açıklayıcı ve belirgin konu, hormonlardır. Bu, hormonların seviyesindeki değişme sebebiyle vücuttaki sıvıların göğüste toplanması şeklinde olur.

Adet Döneminde Göğüste Hassasiyet ve Şişlik Belirtileri

Adet döneminde göğüs ağrısı sebepleri içinde en önemli etken olan hormon kaynaklı değişiklikler, adet dönemi öncesinde göğüste şişliklere de sebebiyet vermektedir. Her iki göğüste de meydana gelen ağırlık ve hassasiyet gibi durumlar, adet öncesi ağrı ve şişliğin habercisidir. Başlangıçta meme dokusunda dokunulduğunda kaba ve yoğun bir his oluşabilir. Bu his adet başlamadan 1 hafta öncesinde başlar ve genelde adet olunduğu gün kaybolur. Adet dönemi göğüs ağrısı konusunda çoğu kadın, çok şiddetli bir durumla karşı karşıya kalmaz. Bazı kadınlardaki doğal hormon kaynaklı değişiklikler nedeniyle ya da menopoza yaklaşılması durumlarında, göğüste şişlik ve ağrı semptomları düzelir. Bu durumlarda göğüs ağrısı kişiye göre değişir. Kimi kadın bu durumu ağrı olarak tanımlarken, kimisi hassasiyet ve ağırlık olarak tanımlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir